| disconnectmen123 a întrebat:

Am cumparat un pc de la PcGarage (fireboat), si n am nici o idee sa instalez win 10 pe el, am bagat USB ul am apasat f12 si late butoane si nimic, pe ecran vedeam doar nu exista semnal la pc, ma puteti ajuta?

12 răspunsuri:
| vidiinho a răspuns:

Cu ce cablu ai conectat placa video la monitorul tau?

| disconnectmen123 explică (pentru vidiinho):

Vga

| vidiinho a răspuns (pentru disconnectmen123):

Daca placa video este de generatie noua (te rog sa specifici modelul) nu mai exista vga pe astfel de placi. Pentru ca nu mai transmit semnal analog (in cazul de fata, vga) decat printr-in convertor activ de semnal care nu e tocmai ieftin Ai conectat monitorul la placa video printr-un adaptor? Daca e unul clasic, de asta nu ai semnal la monitor, trebuie unul activ, dupa cum iti explicam mai sus, cum e acesta.

https://www.pcgarage.ro/......ntare-alb/

| disconnectmen123 explică (pentru disconnectmen123):

Placa video e RX 560

| disconnectmen123 explică (pentru vidiinho):

RX 560

| vidiinho a răspuns (pentru disconnectmen123):

De asta zic, nu mai transmite semnal analog, si daca folosesti un adaptor clasic, simplu...nu va functiona, ai nevoie de un convertor activ de semnal, care sa transmita semnal digital de la placa video, convertorul sa-l preia, si sa-l transforme in analog, ca monitorul tau vga sa-l primeasca. Si asta e posibil doar cu convertorul de mai sus. La monitor ai decat vga? Daca ai avea dvi-d sau hdmi ar fi mult mai simplu, si mai ieftin, altfel, singura varianta ramane cea de mai sus.

Sau, poftim, acesta este mai ieftin, tot activ

https://m.emag.ro/......DZZ37NBBM/

Dar astept raspunsul tau, daca mai are monitorul tau si alte intrari in adara de vga, daca nu, singura solutie valabila, este adaptorul de mai sus

| disconnectmen123 explică (pentru vidiinho):

Okay am sa cumpar un adaptor mersi

| disconnectmen123 explică (pentru vidiinho):

Dar daca cumpar un hdmi

| somehowME a răspuns:

Intra in bios si schimba boot order.Primul sa fie stickul si al doilea HDD. sau tap cand iti apare placa de baza si dai pe Stick

| disconnectmen123 explică (pentru vidiinho):

Se poate folosi un HDMI

| vidiinho a răspuns (pentru disconnectmen123):

Daca monitorul tau are si HDMI, atunci mai degraba iei un cablu HDMI si il conectezi direct, fara acel convertor. Convertorul era de folos doar in cazul in care monitorul tau nu dispune si de alta intrare in afara de cea VGA, dar daca spui ca monitorul tau are si HDMI, ia doar cablul aferent, e si mai ieftin.
https://www.pcgarage.ro/......hdmi-hdmi/

| mihai69 a răspuns:

Sistemul tău are o placă integrată și una dedicată.
Implicit, va afișa imagine pe placa integrată. Așadar, dacă ai legat monitorul la ailaltă ieșire... mai așteaptă până să vezi ceva pe el!