| Moldo13 a întrebat:

Am cumparat un ruter wireless Asus la laptop merge perfect dar nu ma pot conecta pe telefon. Poate ma ajuta cineva.

2 răspunsuri:
| UnCorpSanatos a răspuns:

Poate fi defect wirelessul din router sau sa nu fie compatibile cele doua aparate, incearca sa scoti din restrictiile de securitate si sa faci aceleasi setari atata in router cat si in laptop.

| ExpertCompanyGroup a răspuns:

Trebuie sa dai mai multe informatii cum ar fi ce securitate ai pus la retea, daca ai pus parola la reteaua wireless si daca ai pus setari proxy.
Telefonul e mai sensibil la conectarea de retele Wi-Fi decat laptopurile, de aceea este important sa setezi macar securitatea la fel si in telefon ca si in router (de exemplu WPA sau WPA2) dupa care ar trebui sa iti ceara parola (daca ai pus la reteaua wireless)