| penus a întrebat:

Am cumparat un rx 470 sapphire nitro+ la sh.Placa merge,e buna, nu are nimic dar dupa ce instalez driverele se strica imaginea.Arata de parca e usor,, arsa,, nu stiu cum sa ma exprim.Ca si meme-urile alea deep fried (cauta pe google deep fried memes).Cam asa arata dar numai ca efectul e mult mai slab.Pe langa asta iconitele si bara sunt doar jumatate vizibile, cealalta jumatate iese de pe display. Daca accesez device manager si dezintalez driverele imaginea revine la normal (pentru ca placa foloseste display driver-ul de la Microsoft) dar dupa instalarea driverelor se strica iar.Tocmai ce am reinstalat windows, nu am instalat nimic altceva.Am facut cateva poze ca sa intelegeti mai bine,nu se vede in screenshot problema, doar pe poza de la telefon. https://imgur.com/a/21ome0r

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca un clean install de pe site-ul de la amd, apoi programe gen DriverEasy, si vezi daca iti functioneaza. Posibil si-un update de bios la placa video daca gasesti. Incearca sa vezi in Furmark si Uningine Valley sau alte programe sa vezi daca placa are probleme. Poate curat-o/schimba-i pasta termoconductoare (dar posibil sa nu rezolvi). Ori placa are ceva "pe duca" si necesita ceva deballing/reballing delid/relid etc. Ori testeaz-o si-n alt sistem, vezi cum face.

| bogdan324 a răspuns:

Tu folosesti monitor sau tv?

| penus explică (pentru bogdan324):

Tv

| bogdan324 a răspuns (pentru penus):

S-ar putea sa rezolve doar partea cu incadrarea imaginii, incearca sa te duci la setari si cauta optiunea de scaling si dai pe full scale