| мαяdυк a întrebat:

Am doar 4 extensii in google chrome, fara nici un toolbar sau alte chestii ce ar putea ingreuna rularea browserului si cu toate astea IE merge mai bine.cand deschid chrome trebuie sa astept secunde bune pana se incarca, pur si simplu merge naspa.Toata lumea spune ca, chrome este cel mai rapid browser, la mine de ce merge asa greu?

Răspuns Câştigător
| TempusVernum a răspuns:

E logic. Google Chrome cu extensiile alea ar putea ocupa 300-350 MB doar cu un tab deschis pe google.ro
Pe cand IE9 sau IE10 fara vreo extensie iti ocupa 50 MB in RAM doar cu un tab deschis pe google.ro.
Google Chrome e mai performant in teste sintetice(benchmark-uri) unde intrece IE-ul raportat la milisecunde, deci aproape nu apuci sa clipesti.
Dar in real-world IE-ul e de fapt un browser excelent de la versiunile 9, 10. Ba chiar randeaza paginile mult mai rapid si ordonat. Chrome-ul le incarca haotic pe langa IE. Pentru simpla navigare e suficient IE. Alte browsere nu-si dovedesc utilitatea decat la anumite facilitati de care poate chiar ai nevoie, cum ar fi sincronizarea. In plus, pana si pe IE ai Adblock daca te intereseaza.
Toata bascalia facuta asupra IE in anii astia e degeaba. IE a avut probleme la versiunile vechi, gen 6. A stat mult timp pe loc. Se lansa o noua versiune de IE odata cu o noua versiune de Windows. Dar cand iese o versiune de IE la cativa ani buni se simte domne o diferenta! Google Chrome nu are versiuni noi, ci update-uri peste update-uri, la fel si Firefox de la o vreme. Din pacate spiritul de turma inca persista: IE e prost. E bun doar pentru a downloada alt browser.

Pe un calculator performant, din ziua de azi, cu cel putin 4 GB RAM nu sesizezi o diferenta clara intre aceste browsere, dar pe 1 GB RAM deja se vede bine(eu posed un netbook pe care rulez IE9 acum, Chrome-ul, Opera si Firefox-ul ocupand prea mult la doar 2 tab-uri).

1 răspuns:
| BrD a răspuns:

Ce inseamna "toata lumea" pentru tine?
Incearca Mozzila Firefox!