| Cosmin31 a întrebat:

Am fost plecat in Italia si am lasat calculatoru in Romania, in grija surorii mele. Cand am venit acasa, l-am gasit putin 'distrus'.

Mergea foarte in reluare, programe instalare prost, programe sterse, antivirusul l-a sters, in fine... Am inceput sa repar cate ceva. Am dezinstalat programele aiurea, am bagat antivirus, scanare s.a.m.d. Intr-un final am rezolvat o mare parte din calculator.

Am o problema care nu-i dau de cap. Mi-a stricat si grafica calculatorului si se vede in ceata o pictogramele, imaginile cu foldere si totul se vede ciudat. Placa video este foarte bine instalata, am si reinstalat-o, dar am observat ca nu e de la placa video. Atunci cand deschid calculatorul, imi apare imaginea aia cu welcome si se vede ca are grafica corecta, bine asezata si deodata se transforma intr-o grafica ciudata.

Cum procedez sa rezolv?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Problema este din soft.
Recomand o reinstalare de sistem cu unul legitim, urmat de instalarea driverilor din automatic updates(sunt ori la important updates ori la optionals updates, în ultimul ar trebui să ai și ultimul firmeware de kernel, frimeware ce va extinde suportul de drivere, ceea ce înseamnă că orice hardware cuplat la calculator va funcționa cu plug and play) cu exceție clor de rețea gigabyte care Windwos-ul nu le conține.Succes

3 răspunsuri:
| iamSeBy a răspuns:

Ai putea sa ii dai o reglare de la monitor (ar trebui sa aiba un buton pe care scrie auto nu stiu ce, asta daca nu e laptop) sau sa te uiti pe la setari la rezolutie.

| Wyorel a răspuns:

Reinstaleaza Windows-ul, asta ar trebui sa-ti rezolve problema, iar daca nu consulta un specialist in domeniu.

| DanielCosmin827939 a răspuns:

Reinstalare de windows