| Skarr a întrebat:

Am Fujifilm x-t200. Am incercat sa filmez ceva 4k 30 si dupa 15 sec se opreste filmarea si primesc eroare " Busy " daca scad la 4k 24 se opreste la 30 sec filmarea. Daca filmez full hd nu are nimic. Nu primesc nici o eroare. Poate sa fie de la card? I-am dat format si tot la fel face. Mi-a zis cineva ca poate are viteze prea mici cardul sa duca 4k.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Adevărat, poate fi și asta cauza.
Care sunt specificațiile cardului?

UHS I U1
UHS I U3,
Sau UHS II U3? (acestea sunt cele mai indicate. Dar când cumperi, uita te și la viteza. )
Deasemenea, trebuie sa aibă măcar V30 inscripționat pe el.

Eu am UHS I U3 V30
Are 90 la scriere, și 160 la citire.

Scrie ambele viteze pe el? Care sunt?
Pentru a filma 4K30 ai nevoie de minim 65MB/s la scriere, iar la citire, 95-100MB/s.

| Skarr explică (pentru NLS):

Sincer nu am card cumparat special pentru camera. Am un card SD cu adaptor. Am zis ca l folosesc si cumpar card mai in colo. E Kingston 32gb. Scrie pe el doar Kingston micro sd hc 1. Dar nu stiam ca un card poate avea viteze prea mici pentru a filma 4k. Poate tot asta sa fie motivul pentru care se blocheaza un timp galeria dupa ce fac poze in burst mode?

| Skarr explică (pentru NLS):

Ce card imi recomanzi? Nu mi trebuie mai mare de 64 gb. Daca imi poti da un link.

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Am găsit ceva bun, dar e scump, 131 RON pe Altex

Și ceva decent, pe EMag, la vreo 60 Ron..mai caut și îți zic deseara

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

PcGarage

https://www.pcgarage.ro/......-10-uhs-i/

https://www.pcgarage.ro/......sd-mobile/

Am gasit SanDisk Extreme, asemanator cu ce am si eu, doar ca modelul meu are 160 respectiv 90MB/s si e de 128GB.
Oricum, e bun si acesta pentru 4K.

Kingston-ul nu are adaptor SD.

EMAG

https://www.emag.ro/......DNWY9QBBM/

(e totusi mai slab decat celelalte 2 de la PcGarage).

aceasta ar fi a treia varianta pe care as cheltui banii>
Kingston Canvas Go Plus. (70MB/s la scriere)

https://www.emag.ro/......DVHMRMMBM/

acelasi card, varianta micro
https://www.emag.ro/......DSHMRMMBM/

| Skarr explică (pentru NLS):

Mi am luat SanDisk ul de 64gb. Acu merge si 4k ul si nici nu se mai blocheaza cand fac poze in burst. Mersi de ajutor

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Cu plăcere.
Cum ziceam, asta trebuie sa scrie pe un card pentru a fi capabil de 4K:
UHS-I (dacă e II e și mai bine, e viteza mult mai mare, dar sunt rare și scumpe)

Acel U cu un 3 in interior, 1 in interior nu e suficient.

Și standardul nou, minim V30.

Ca viteze: 60MB/s minim la scriere, și minim 100 la citire.

Și sa nu fie un brand fantomă, de care n-a auzit nimeni.

Acel 10 într un cerc nici nu mai contează, e un standard foarte vechi.

SD, SDHC, SDXC nu se refera la performanta cardului, ci la mărimea lui.