| Chitaila a întrebat:

Am in calculator un fisier virusat(metin2.bin),si nu vreau sa il prierd la scanare. Cum il pot curata de virus dar fara sa imi stearga fisierul?

7 răspunsuri:
| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Din cate stiu eu, unele antivirusuri au un meniu de selectare, unde alegi ca unul sau imi multe fisiera sa fie excluse de la scanare.Sau poti selecta sa scaneze doar anumite foldere in afara de ce-l virusat care nu vrei sa fie sters...Si nu cred ca e virus, flosesti hack pe mt, nu?

| Chitaila explică (pentru ƦoyJoиЭsJR):

Nu,nu este un hack este fisierul "metin2.bin" si chiar nu stiu daca este virusat.

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns (pentru Chitaila):

Pai scaneaza-l..si daca va fi sters cand intri in launcher se descarca iar happy

| Mădă0611 a răspuns:

Il pui intr-o arhiva si pui parola devil
Deschizi winrar, dai add, alegi fisierul, dai advanced (sus) si apoi set password, ok.

| KnightOfNight a răspuns:

Salut. Anumite fisiere infectate cu virus nu pot fi curatate de acesta, pot fi doar sterse cu tot cu el.Deci mai bine il stergi de tot decat sa ramai cu virusul in calculator.Bafta.

| Chitaila explică:

Acest fisier "metin2.bin" are un virus "Hupigon" din cate am aflat este foarte periculor sau neutru.
Va dau un link mai jos cu fisierul si daca se poate sa imi spuneti ce tip este(letal sau neutru).
http://icedragonmt2.zapto.org/index.php?s=downloads
Dati pe prima varianta.

Multumesc de ajutor.

| pavelb a răspuns:

Încearcă să-l arhivezi (într-o arhivă cu o extensie nepopulară) sau să adaugi o excepție în regulile de scanare ale antivirusului.