| alooooooooooo1111 a întrebat:

Am incercat sa fac un stick bootabil cu windows xp
dar nu a mers adica dupa ce termina de copiat fisierele pe stick
nu este bootabil
cand il scot si il bag la loc nu apare setupul apare ca si cum as fi copiat niste fisiere pe el http://i.imgur.com/Kg6Yy.jpg

plzz cum naiba fac sa fie bootabil :((

DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da calculatorul tau stie sa booteze de pe stick? Sau te chinui de pomana? Vezi ca unele placi de baza, chiar daca au in bios optiune de boot de pe usb, tot nu booteaza. Intai cauta pe net si vezi daca placa ta stie, altfel..."cooperativa munca in zadar."

| alooooooooooo1111 explică (pentru K0sti):

Pai am intrat in bios si am intrat la boot->hard disk si acolo scria numele hardului si langa el alternative driver cv de genu deci acolo ar trebui sa fie usb-ul.

| K0sti a răspuns (pentru alooooooooooo1111):

Pai de la a trebui si pana la a fi...ehe, e cale lunga!

| dyabolik a răspuns:

Sall frate. si eu am trecut prin faza asta acum cateva zile si tot la fel am patit.
prima da faci o imagine ISO Boot-abila cu ImgBurn cum face TPU asta http://www.youtube.com/watch?v=QydXXf9_ZL0 apoi descarca programu asta rufus si fa cam ce face tipu asta http://www.youtube.com/watch?v=04RSOYeTopo...
bafta;)

| Kh30pS a răspuns:

Pai nu ai procedat corect. Doar prin copierea fisierelor nu o sa obtii niciodata un stick/hdd/ssd/cd-dvd/discheta bootabila.

Fiecare din dispozitivele enumerate mai sus au un locas in memorie special unde se salveaza informatii despre bootarea cu acel dispozitiv.

Pentru a putea face un stick bootabil te rog sa folosestei programul Wintoflash http://wintoflash.com/home/en/

| alooooooooooo1111 explică (pentru Kh30pS):

Pai am procedat corect mai mult ca sigur cum naiba am facut de vreo 5 ori si am 2 stickuri am incercat pe aman2 dar nu a mers
nu mi-l face bootabil

daca crezi ca nu am procedat corect te rog lasa-mi aici un ghid ca sa fac exact asa cum trebuie dar nu cred ca am gresit
plzz