| Bariel a întrebat:

m-am mutat pe linux si acum vreau inapoi pe windows dar nu prea pot, am incercat totul. Am incercat sa fac un stick bootabil cu woeusb, dar cand incerc sa bootez de pe stick imi booteaza inapoi pe linux si nu e o problema de la stick deoarece pot sa bootez pe alte distrouri. Am schimbat o gramada deoarece nu functionau cum trebuie, cu ubuntu imi dadea niste erori la bootare "failed" si sistemul nu functiona cum trebuie(nici macar nu puteam accesa unele fisiere din sistem fara terminal), cu feren os am avut probleme cu partitiile, kali iar ceva probleme la sistem, bodhi nu imi place. Momentan sunt pe mint dar si aici imi da ceva erori cu nu stiu ce vectori, nu apuc sa citesc ca dispare, sistemul functioneaza ok dar as prefera inapoi pe windows, dar nu pot scapa de linux. Am bootat live pe un distro si am formatat hardiskul cu tot ce era pe el, dar nu cu optiunea aia completa deoarece dureaza prea mult se incalzeste stick ul cu live boot si ingheata pe la jumate, nici asa nu functioneaza... pur si simplu ramane ecranul negru si nu se intampla nimic. Am vazut si un tutorial cum unul a copiat fisierele windows ului pe hard, am facut si asta dar nu merge. Help!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pentru stick de Windows bine facut iti recomand tool oficial Microsoft de aici:

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Facut asa boot-eaza si BIOS si UEFI si MBR si GPT si orice. Cu Rufus trebuie sa stii ce sa alegi in optiuni ca sa porneasca.

Iti mai recomand un stick de 8GB si sa faci pentru Both (x86 si x64) ca fii mie-n-suta sigur ca merge in orice scenariu.

Din ce scrii presupun ca stii sa boot-ezi de pe stick asa ca intru in detalii pentru asa ceva.

Ca sa scapi de Linux exista metoda "nucleara", foarte simpla.
Mai intai trebuie sa afli care e HDD-ul. Cel mai simplu e cu GParted, ti-l recunosti si notezi ce scrie in dreapta sus - /dev/sda (de exemplu, tu trebuie sa vezi exact la tine).

Apoi dai cu nucleara (zici ca ai Ubuntu asa ca dau cu sudo, daca ai alt distro intai faci root si renunti la sudo):

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=4M count=250 oflag=sync status=progress

Asta inseamna ca vei scrie 1GB la inceputul discului numai cu zero-uri. Bonus: vezi si cu ce viteza iti merge disk-ul. Scriere cu zero-uri = pierde orice informatie era la inceput de disk - tabela partitii, boot loader, orice. Disk-ul va apare ca iesit din fabrica pentru orice instalare de OS faci dupa aceea.

Bafta!

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Vad ca te muti des intre Windows si Linux ca mai ai intrebari de genul. Presupun ca te plictisesti si nu ai ce face. Instalarea unui OS (asa cum trebuie) nu e chiar o joaca de copii asa ca las-o mai moale. Iti trebuie un stick USB cu Windows bine facut. Simplu de zis.

| Bariel explică (pentru flixbuster):

Nu am schimbat nici un os! am pus niste intrebari inlegatura cu faptul ca nu mai puteam boota deloc dupa ce instalasem ubuntu, am ramas pe tusa luni de zile din cauza pandemiei. Mi am luat un cablu otg si mi am bagat alt distro de pe telefon, si acum avand probleme cu ele incerc sa revin la windows, nu e vorba daca e bine facut deoare am folosit un program care sa mi scrie fisierele pe stick, am si urmarit tutoriale pe yt dar pur si simplu pe laptop ul meu nu merge. Dupa tine cum ar trebui sa fac acel stick cu "windows bine facut"? Un link mi-ar fi de ajutor, pana la urma asta e si scopul site ului TPU

| flixbuster a răspuns (pentru Bariel):

Ai reusit sa iti pui Windows?

| Bariel explică (pentru flixbuster):

Nu am incercat. M am atasat de mint, am facut si steam ul si imi e lene... Daca intampin probleme si cu asta probabil am sa incerc, te voi anunta cand il bag

| Bariel explică (pentru flixbuster):

Scz ca te iau iar cu asta, media tool ul nu merge instalat pe linux, imi spune ca dispozitivul nu e compatibil. Am incercat sa l instalez cu o masina virtuala dar nu imi citeste usb ul, am urmat acest tutorial https://youtu.be/khmKavEV_74
Dar la minut 4:02 nu imi da optiunea "Generic mass storage" si cand intru pe drivers devices in windows ul de pe vm imi arata ca imi lipseste "Generic Mass Storage", windows 10 le nu l duce ca am doar 4gb ram. Imi place linux dar nu e ok pentru ce vreau eu sa fac, imi face numai figuri. M a enervat azi ca mi s-a blocat in mijlocul unui proces, a fost nevoie sa-i dau shut down si am pierdut tot

| flixbuster a răspuns (pentru Bariel):

Incearca si WoeUSB ca sa faci USB stick de Windows din Linux. Nu l-am folosit niciodata, lumea zice diverse despre el dar daca nu ai alta solutie mai buna...

| flixbuster a răspuns (pentru Bariel):

Pentru stick de Windows bine facut iti recomand tool oficial Microsoft de aici:

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Facut asa boot-eaza si BIOS si UEFI si MBR si GPT si orice. Cu Rufus trebuie sa stii ce sa alegi in optiuni ca sa porneasca.

Iti mai recomand un stick de 8GB si sa faci pentru Both (x86 si x64) ca fii mie-n-suta sigur ca merge in orice scenariu.

Din ce scrii presupun ca stii sa boot-ezi de pe stick asa ca intru in detalii pentru asa ceva.

Ca sa scapi de Linux exista metoda "nucleara", foarte simpla.
Mai intai trebuie sa afli care e HDD-ul. Cel mai simplu e cu GParted, ti-l recunosti si notezi ce scrie in dreapta sus - /dev/sda (de exemplu, tu trebuie sa vezi exact la tine).

Apoi dai cu nucleara (zici ca ai Ubuntu asa ca dau cu sudo, daca ai alt distro intai faci root si renunti la sudo):

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=4M count=250 oflag=sync status=progress

Asta inseamna ca vei scrie 1GB la inceputul discului numai cu zero-uri. Bonus: vezi si cu ce viteza iti merge disk-ul. Scriere cu zero-uri = pierde orice informatie era la inceput de disk - tabela partitii, boot loader, orice. Disk-ul va apare ca iesit din fabrica pentru orice instalare de OS faci dupa aceea.

Bafta!