| Wrufloukel a întrebat:

Am instalat un program care imi găsește driverele din calculator. Și am observat că tot imi zice de driverul pentru proceosrul meu. Am un i5! Și chiar nu înțeleg ce drivere! La placa video am instalat driverul frumos la placa de bază la fel, dar la proceosr asta chiar nu am auzit. Există driver pentru procesor? Dacă da, atunci cum de nu am și un cd-u cu instalarea acestui driver!

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cum se numeste mai exact driverul? Poate e driver de Bios!

| eucumine010 a răspuns:

Nu exista driver pentru procesor in afara de cel generic care oricum il instaleaza windows-ul automat. In cel mai rau caz se refera la chipset. Daca iti merge totul ok, lasa-l asa. De multe ori arata ca iti lipsesc drivere doar ca sa cumperi produsul. Poti verifica si singur/a. Click dreapa my computer>manage>device manager si daca vezi ceva care are un semn galben, atunci acolo lipsesc drivere sau e vreun conflict, daca toate sunt fara nici un insemn galben atunci componentele au instalate drivele, cel putin cele generice.

| Wrufloukel explică:

Băi prietenaș, dacă am scris că am instalat driverul la placa video, ce treabă mai am eu cu Intel hd graphics? Și dacă eu am Intel hd graphics, logic și categoric că imi dădea și cd-u cu instalarea driverului atunci cănd imi luam procesorul. Și chiar dacă, se instala atunci cănd imi făceam update-ul la windows. Băi ce vă mai place să copiați răspunsuri de pe forumuri apoi să le postați aiurea și fără rost pe TPU! Ce vă mai place să puneți mesaje aiurea. Expre am pus această întrebare doar pentru a vedea cum reacționează adminii acestui site care-si bat joc efectiv de tot ce tine de informații! Rușine să vă fie la toți care postați mesaje aiurea și care habar nu aveți ce este un processor. Rușine să vă fie dragi admini ai acestui site că răspăndinți superficialitatea si nesimțirea cu o așa de mare rapiditate ce mai spui că răspăndiți și prostia la maxim! Rușine să va fie! Am pus această întrebare la mișto, mai mult să văd ce răspunsuri imbecile primesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wrufloukel):

Nu stiu ce intrebare ai pus la misto, dar chiar nu inteleg de ce trebuie sa ai acest comportament degeaba, neprovocat. Sau ti-ai facut obicei din asta pe TPU? Nu ti-a zis nimeni vreo ineptie pana acum. E adevarat ca i5-ul are chip grafic integrat. Ca n-ai primit tu vreun CD, asta nu e treaba noastra. De aberat nu aberam. Cauta-ti modelul de procesor pe site-ul Intel si urmareste specificatiile de acolo. S-ar putea sa ai surpriza sa vezi ca procesorul tau are placa video integrata cu toate ca n-ai avut cand sa observi pana acum. Atat eu, cat si celalalt utilizator nu ne referim la placa video dedicata (GTX 460, ai mentionat-o la alte postari mai vechi).
Poate programul iti detecteaza un update de driver, un update de nu stiu ce software, nu neaparat driverul in sine, de parca si cum nu l-ai avut. Deci doar un update probabil.

Sunt si procesoare i5 fara chip grafic, cateva(putine modele/familii), de regula generatiile mai vechi, dar nu e nimeni aici Mama Omida ca sa ghiceasca fix ce procesor ai tu, ca doar l-ai si specificat! Insa eu am presupus ca ai pentru ca te-ai laudat ca ai ultimul model de i5!

Ar trebui sa spui ce program, eventual faci o poza si poate comenteaza lumea la obiect, si nu-si mai "da cu parerea de pe forumuri". In orice caz, mult tam tam pentru nimic.

Da, prietene, TPU e un site mediocru in cea mai mare parte. Daca vrei de fiecare data raspunsuri bune la intrebari serioase atunci du-te pe Softpedia, ca pe acolo umbla "lumea buna". Acolo e si un regulament mai strict, moderare atenta si nu cred ca te-ar tolera prea bine cu acest limbaj si comportamentul pe care-l tot utilizezi aici, culmea, fata de niste useri care nici nu te provoaca cu nimic, ci doar ti-au raspuns pertinent la intrebari. Cel putin aici, n-a raspuns nimeni in necunostinta de cauza.

Este evident ca TPU e in mare parte doar un amarat de site Q&A al carui scop e doar traficul si adminii au grija sa-l mentina prin acest joc de funde si tricouri. E un site de copii. Dar cineva care stie treaba lui nu-si pune mintea cu acest site. Nu iti place, nu te ajuta, nici nu te tine cu forta! Eu niciodata n-am primit ajutor, sfaturi, idei de la acest site. Dar nici n-as cauta aici de vreme ce problemele cu care eu ma confrunt sunt mult prea complexe pentru acest site, iar majoritatea au legatura cu programarea, pe cand pe TPU gasesti doar intrebari despre telefoane, Windows-uri piratate, sugestii pentru achizitii noi, in principiu intrebari simple, cotidiene, nu intrebari de specialitate. TPU are in general o reputatie foarte proasta in online-ul romanesc si pe buna dreptate, insa administratorii lui nu reactioneaza, ci pur si simplu isi vad in continuare de trafic.

Eu sunt aici doar ca sa dau, nu sa si iau big grin Imi mai consum timpul liber cand n-am ce face. Am avut multe perioade de pauza pe site, multe conturi schimbate si o sa mai abandonez/schimb/sterg cateva.

| Andrei_Denis_1999 a răspuns:

Da! Procesoarele Intel Cu Placa Video Integrata(si mai ales i5 are placa video integrata gen Intel HD Graphics 4000)Au Drivere.Nu iti da CD la procesor Dar Daca procesorul este de tip slot LGA1155 si placa de baza are tot slot LGA1155 trebuia sa fie un CD la placa de baza cu chipsetul Intel! Acela Trebuie Instalat Si are Vreo 4KB.Sa imi spui Daca ai rezolvat!

| Andrei_Denis_1999 a răspuns:

Doamne dar tu ai o problema serioasa!

| Wrufloukel explică (pentru Andrei_Denis_1999):

Cine are probleme, tu? La tine te referi?