| tinaa27 a întrebat:

Am instalat windows 7 pe 32 biti pe un laptop freedos Toshiba satellite c55-a-166, dar nu reusesc sa instalez driverele pe el. Am descarcat drivere pe site-ul de la Toshiba, am instalat driverele chipset si apoi drivere pentru wifi si lan, nu primescnicio eroare, totul se instaleaza perfect dar nu imi recunoaste placa de retea; imi spune ca nu am placa de retea (networking driver). Cum as putea sa imi activez internetul(wifi)? Si ce drivere ar trebui sa mai instalez?

10 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici:

http://videotutorial.ro/......p-toshiba/

jos video :-bd

| tinaa27 explică (pentru stlucian):

Am vazut si acest video, dar nu m-a ajutat prea mult. De aici am aflat ca trebuie sa instalez intai driverele chipset, dar nu imi da o explicatie pentru problema mea.

| AdrenalinTm a răspuns:

Laptopul suporta 64 bit? cand l-ai luat era pe 64 daca da de aia driverele sunt pentru 64 biti

| tinaa27 explică (pentru AdrenalinTm):

Nu stiu daca suporta sau nu, dar la optiunile de pe site erau si drivere pentru win7 pe 32 biti.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru tinaa27):

0x00000057 error eroare asa apare?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru tinaa27):

Pentru executarea unei versiuni pe 64 de biți de Windows, computerul trebuie să aibă un procesor de 64 de biți. Pentru a afla dacă procesorul dvs. are capacitatea de lucru pe 64 de biți, în Windows 7 sau Windows Vista, procedați astfel:

Deschideți Instrumente și informații despre performanță făcând clic pe butonul StartImagine a butonului Start, apoi pe Panou de control. În caseta de căutare, tastați Instrumente și informații despre performanță, apoi, în lista de rezultate, faceți clic pe Instrumente și informații despre performanță.

Alegeți una dintre următoarele variante:

În Windows 7, faceți clic pe Vizualizare și imprimare informații detaliate privind performanța și sistemul
. vezi ca driverele sa nu fie doar pentru 64 biti si vezi daca suporta 64

| tinaa27 explică (pentru AdrenalinTm):

Windowsul este pe 32 de biti. Problema sunt driverele care sunt si ele pentru 32b se instaleaa fara nicio eroare si cu toate astea nu pot activa conexiunea la internet deoarece imi spune ca nu detecteaza placa de retea.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru tinaa27):

Fa asa in bara de start dai cmd clic stanga run administrator si scrii comenzile astea : netsh advfirewall reset
netsh branchcache reset
netsh int ip reset c:\resetlog.txt
netsh int ipv6 reset
netsh winsock reset
in ordinea aia
si incearca sa instalezi din nou dupa un restart nu uita sa dai (clicdreapta la cmd)runt to administrator altfel nu merge

| tinaa27 explică (pentru AdrenalinTm):

Am urmat pasii respectivi fara nicio problema, dupa care am instalat driverele din nou. Acelasi rezultat nu imi recunoaste conexiunea wifi si nici modemul. Si imi spune ca placa de retea nu este instalata. Un alt driver pe care as putea sa il folosesc?

| tinaa27 explică (pentru AdrenalinTm):

Multumesc! Am reusit sa rezolv problema. Driverele nu erau compatibile chiar daca erau pentru tipul meu de laptop.