| Danutz_4269 a întrebat:

Am instalat windowsul pe un laptop la care nu am cd-urile cu drivere si trebuie sa instalez driver de net banuiesc pentru ca eu sunt pe cablu la rds si cand dau connect imi apare o eroare:Connecting through WAN Miniport(PPPOE) Error 769:The specified destination is not reachable.Ce trebuie sa fac ca nu am acces la net de pe laptop deloc nici macar pentru programele care scaneaza si updateaza de pe net singure driverul ce il gasesc lipsa?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Tagaso a răspuns:

Asigură-te că este activat adaptorul de rețea Faci clic pe Start, pe Executare, tastezi ncpa.cpl, apoi clic pe OK.
Clic cu butonul din dreapta pe pictograma Conexiune de reţea locală, clic pe Activare, dacă opţiunea este disponibilă. Dacă nu merge>
Clic pe Start, clic pe Executare(Run), tastezi sysdm.cpl, clic pe OK.
Clic pe fila Hardware, pe Device Manager, apoi găsești Network Adapters.
Extinzi Network Adapters, apoi clic cu butonul din dreapta pe pictograma pentru adaptorul de reţea.
Clic pe Uninstall, apoi clic pe OK.
În caseta de dialog care îți solicită să elimini fişierele asociate cu acest dispozitiv, faci clic pe Yes.
Repornești computerul. Sau faci clic pe Action, apoi pe Scan for hardware changes.
Dacă Windows găseşte dispozitivul, dar nu-l recunoaşte, trebuie să instalezi cel mai recent driver pentru adaptorul de reţea.Cauți driver pe calculatorul unui prieten după modelul plăcii tale de rețea.Pentru a repara Winsock şi TCP/IP > clic pe Start, pe Executare, tastezi netsh winsock reset, apoi Enter.
Când fereastra liniei de comandă clipeşte, repornești computerul.