| Wehrmacht a întrebat:

Am invatat HTML si in vacanta cand am mai mult timp liber as vrea sa invat si alte limbaje cu care sa fac site-uri.Azi in timp ce cautam niste reviste level ca sa vad ce jocuri mai pot descarca am gasit o carte cu Qbasic (mai exact, Programarea Calculatoarelor Clayton Walnum nivel incepatori) intrebarea este:
Se merita sa invat Qbasic si dupa aia sa incerc ceva mai avansat?
Acea carte am vazut ca este de nivel incepatori.Asta inseamna ca mai sunt carti despre qBasic si in aceea este doar o parte din el?
Sau sa continui cu html, css...etc?

Si inca una:
La Mate-Info ce limbaje se fac la informatica? Ca mi-a spus un vecin dar am uitat.Eu sunt clasa a 7-a si nu prea le am cu matematica. Daca asi fi mai atent la orele(acum ma cam uit pe pereti si la ceas in ore) de mate asi putea sa ma descurc mai bine la liceu? Adica, daca asi fi atent si asi invata ar mai fi asa greu?

8 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Php, java, vezi ca sunt domenii gratuite. te sfatui sa iti faci un domeniu, sa instalezi pe el un cms si sa te joci. asa inveti. ca daca te apuci sa citesti carti... cu cititul ramai happy

| JustCosmin a răspuns:

Invata limbaje de programare, gen: C++, Java, PHP.

| Leandro a răspuns:

Incearca sa aprofundezi html, css, php, JS. Construieste site-uri, blog-uri, forum-uri etc, folosind sisteme gratuite gen www.ucoz.ro unde ai multe optiuni, pe langa hosting gratis (iar daca stii html, css, etc, iti personalizezi template-urile cum vrei).
Doar prin practica poti invata.

| lastOne a răspuns:

Html-ul este egal cu zero fara php sau jscript in spate, majoritatea site-urilor din ziua de azi sunt dinamice. Uita de qbasic ala se invata cand era bunica fata mare.

| SokarDax a răspuns:

Php mysql java astea da!

| Higurashi a răspuns:

1.QBasic a încetat să fie inclus odată cu Windows2000. E un limbaj de programare cam „bătrân". Mai bine ai continua cu html+css, web design-ul e mult mai folositor decât qbasic.
2. La mate-info, la liceu, se fac pascal si c++, eventual in clasa a 12a ceva baze de date, dar examenul îl vei da din c++. Cu matematica e o altă bătaie de cap, dacă muncești și dai tot ce ai mai bun, o să ajungi să îi faci față, chiar să îți placă. laughing

| Wehrmacht explică (pentru Higurashi):

Multam de raspuns.Dar, cu ce limbaj ar trebui sa incep? Nu ma refer la web.