| luciboss a întrebat:

Am la calculator o placa de baza microATX si vreau sa stiu daca pot sa pun una cu format ATX.Sa stiu decat daca incape sau se potriveste?

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Sunt carcase care suporta si mini ATX si ATX. tu poti sa imi zici ce fel de carcasa ai?
adica producatorul si numele ei!

| luciboss explică (pentru florin1979):

Ultrapro

| luciboss explică (pentru florin1979):

Nu stiu daca se potriveste si ATX dar stiu ca dimensiunile ei incap in carcasa! DE atunci o merge?

| florin1979 a răspuns (pentru luciboss):

Ea trebuie sa aiba suportul de prindere pentru placa de baza ATX, adica locul unde se prinde placa de baza de carcasa. tu deschide panoul lateral si uita-te acolo daca ai mai multe locuri de prindere. daca da, e posibil sa iti mearga si o placa ATX. de asemenea, poti masura cu un cm sau cu o ruleta, distanta dintre gaurile libere, daca ai asa ceva, deci unde ar putea fi locul unde se prinde placa de baza ATX.

| Yugeen a răspuns:

Placa de baza mATX se potriveste in carcasa mATX si in ATX.

Placa de baza ATX NU se potriveste in carcasa mATX ci DOAR in ATX.

Mai sunt si alte modele compatibile cu mATX sau cu ATX dar aparent nu te intereseaza...

Numai bine! happy