| IonutRoberto a întrebat:

Am la calculator o sursa de 650w si un procesor Intel i5 10400 F si o placa video Radeon Rx 6600 de 8GB, puteti sa imi faceti un calcul cam cat ar consuma?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca 2 sisteme identice pot sa aiba un consum total diferit,
in functie de cat de bine e optimizat sistemul de operare (Windows 10 si 11 genereaza un consum mai mare de curent decat Windows 7, pentru ca trimit o multime de date si de parametri spre serverele MS),
si in functie de ce anume faci cu acel PC, ce programe sau jocuri ruleaza, si ce setari de calitate ai setat in joc.

Mai conteaza si monitorul (diagonala, rezolutie, tehnologie sau macar vechime). Exista monitor de 24inch ce consuma 20W, precum exista si monitor de 24inch ce consuma 65-70W.

Ai 2 posibilitati sa afli exact (Sau aproximativ exact) consumul sistemului:

1) cumperi o priza cu monitorizare

https://www.ebay.de/......4153022083

https://www.amazon.de/......076ZR57L6/ tag=googshopde-21&linkCode=df0&hvadid=220954322794&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=14874503166168776251&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9042067&hvtargid=pla-422643458615&psc=1&th=1&psc=1

2) scoti absolut tot din priza pentru 1 ora (frigidere, centrala, etc), si faci ce faci tu de obicei tu cu calculatorul (probabil te joci)
Citesti consumul atat inainte ca si dupa, apoi inmultesti cu cate ore ai stat la PC.

Un consum mediu cand esti in jocuri, ar fi de aproximativ 400-450W/h, cu tot cu monitor, dar depinde si de joc, montitor, setari de calitate, cum spuneam.

Iar cand nu te joci, si nici nu vizionezi clipuri 4K pe Youtube, filme 4K pe Netflix, etc, consumul se invarte in jurul a 80-110W/h.
Dar depinde si aici exact ce anume programe ruleaza.

2 răspunsuri:
| Alskwm21 a răspuns:

Salut, Procesorul i5-10400F este un model de consum redus, iar în sarcini ușoare sau idle, consumul său poate fi relativ scăzut, în jurul valorii de 30-50W.

Placa video AMD Radeon RX 6600 cu 8GB de memorie video este o placă grafică de consum moderat, iar consumul său va varia în funcție de sarcina de lucru. În jocuri sau sarcini grafice intensive, poate atinge consumuri de 150-200W sau chiar mai mult.

Luand in calcul si restul componentelor, 650w sunt perfecti pentru calculatorul tau. Funda? happy

| IonutRoberto explică (pentru Alskwm21):

Mersi mult pentru ajutor dar sunt curios, imi vine foarte mult factura de la curent si mebrii din familie imi spun ca este de la calculator daca eu stau poate 3-4 ore pe zi este de la el?

| NLS a răspuns (pentru IonutRoberto):

Trebuie sa intelegi ca 2 sisteme identice pot sa aiba un consum total diferit,
in functie de cat de bine e optimizat sistemul de operare (Windows 10 si 11 genereaza un consum mai mare de curent decat Windows 7, pentru ca trimit o multime de date si de parametri spre serverele MS),
si in functie de ce anume faci cu acel PC, ce programe sau jocuri ruleaza, si ce setari de calitate ai setat in joc.

Mai conteaza si monitorul (diagonala, rezolutie, tehnologie sau macar vechime). Exista monitor de 24inch ce consuma 20W, precum exista si monitor de 24inch ce consuma 65-70W.

Ai 2 posibilitati sa afli exact (Sau aproximativ exact) consumul sistemului:

1) cumperi o priza cu monitorizare

https://www.ebay.de/......4153022083

https://www.amazon.de/......076ZR57L6/ tag=googshopde-21&linkCode=df0&hvadid=220954322794&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=14874503166168776251&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9042067&hvtargid=pla-422643458615&psc=1&th=1&psc=1

2) scoti absolut tot din priza pentru 1 ora (frigidere, centrala, etc), si faci ce faci tu de obicei tu cu calculatorul (probabil te joci)
Citesti consumul atat inainte ca si dupa, apoi inmultesti cu cate ore ai stat la PC.

Un consum mediu cand esti in jocuri, ar fi de aproximativ 400-450W/h, cu tot cu monitor, dar depinde si de joc, montitor, setari de calitate, cum spuneam.

Iar cand nu te joci, si nici nu vizionezi clipuri 4K pe Youtube, filme 4K pe Netflix, etc, consumul se invarte in jurul a 80-110W/h.
Dar depinde si aici exact ce anume programe ruleaza.