| Fernando9Torres a întrebat:

Am la facultate(online) unele fisiere(word) ce in momentul cand vreau sa copiez un cuvant(sau propozitie) din acel fisier in alt fisier, cuvintele nu apar normal. Adica, daca eu vreau sa copiez cuvantul "discret" o sa mi apara ceva in genul " Ã   ÿ   È "(sau alte simboluri pentru alte cuvinte). Exista vreo metoda sa convertesc textul?

Specific, ca am patit doar la o materie acest lucru!

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Exista pe google convertoare online dar din ce copiezi esti sigur ca wordul este din acelasi an office instalat?

| mihai69 a răspuns:

Folosește funcția „paste text only" (fără formatare).

| flixbuster a răspuns:

A zis bine @dinaprilie: vezi cu ce font e scris doc-ul si daca ai font-ul ala instalat.

| Fernando9Torres explică (pentru flixbuster):

Nu e cu fonturile. Tinand cont ca e materie de faculta trebuie sa fie cu Times scrisa. Parerea mea e ca e ceva "smecherie" pusa de prof. sa nu putem folosi "ctrl+f" sa cautam cuvinte cheie atunci cand se dau teste.

| flixbuster a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Te-ai uitat in document, efectiv? Vezi acolo exact cu ce font e scris.

| Fernando9Torres explică (pentru flixbuster):

Da. Problema asta o avem 40+ de inși care încerca același lucru, sa copieze cuvinte din documentul respectiv in alt document sau sa caute cuvinte cheie in acel document. Mereu când încerci sa faci lucrul asta nu arată cuvinte. Pe "read-only" nu se poate modifica nu copiahappy

| dinaprilie a răspuns:

Ai grija la fonturi.