| petryca92 a întrebat:

Am luat un HDD nou si dupa cateva saptamani nu mai fuctioneza este sata 2 cand il conectez la pc nu mai primeste curent sursa de alimentare dar cand apas pe butonu de aprins porneste palpie butonu si se inchide fara s-au cu alt HDD merge va rog ajutati-ma!

8 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

E defect. Este ceva in scurt circuit in el. De aceea blocheaza sursa.
- Se inchide dupa aceea deoarece sursa are protectie la scurt circuit.
Are 2 ani garantie, ti-l schimba. Trebuie sa ai factura (bon fiscal).

| petryca92 explică (pentru horia2012):

Pai cand bag hardu ledu este pornit dar cand dau sa apas pe butonu de pornit pc sursa nu mai alimenteza curent dar cu alt hdd merge sper sa ai dreptate

| petryca92 explică (pentru horia2012):

Se mai poate face ceva se repara

| horia2012 a răspuns (pentru petryca92):

Cand apesi pe buton din cauza scurt circuitului, nu mai functioneaza sursa
(o blocheaza). Nu se repara. Se schimba.

| petryca92 explică (pentru horia2012):

Ce se schimba

| horia2012 a răspuns (pentru petryca92):

Scuze,mi-a scapat. HDD se schimba, nu se repara.

| petryca92 explică (pentru horia2012):

Pai n-am garantie l-a luat de pe mercador de la unu si este nou nout si nefolosit adica am facut eu tot partiti ca nou

| horia2012 a răspuns (pentru petryca92):

Orice HDD poate fi formatat complet, asta nu e o problema,
dar daca cu alt HDD PC-ul merge fara probleme, atunci cablurile sunt bune, sursa e buna. Du-te la un service, poate nu e nimic grav si totusi se poate repara. Acasa oricum nu ai ce face.