| Vlafo a întrebat:

Am nevoie de ajutor, am un panou frontal multifunctional LF-06P, nu stiu cum se conecteaza la pc, am instructiunile dar sunt in limba germana si eu nu stiu decat engleza.Manualul de utilizare este aici: http://www.ms-tech.de/treiber/anleitungLF-06P.pdf (limba germana) si pozele le puteti gasi aici: http://arch7.okr.ro/......00_700.jpg
Placa mea de baza este: P5KPL-AM EPU
http://www.asus.com/......Iy_500.jpg
http://arch4.okr.ro/......0_700.jpg.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Salut,

Deci: Iti prinzi cutia aia pe carcasa si dupa aceea in mufa aia pe care e eticheta de "Power" bagi o mufa libera de la sursa, in celelalte pe care scrie "Luftre" le lasi in pace ca nu stiu ce e cu ele, e posibil sa fie puse in paralel cu cea de "Power" din care sa-ti poti scoate alte alimentari, tabla aia(bracket-ul) cu mufe ti-o prinzi pe spatele calculatorului, jack-urile le bagi in mufele de la placa de sunet, ca asta fac acele mufe, iti aduc mufele din spate in fata prin intermediul acestei cutii ca sa ai acces mai usor, firul ala rosu cu maro e un senzor de temperatura si il lasi atarnat pe acolo prin carcasa ca sa-ti arate pe afisaj temperatura din interiorul carcasei, cablul ala de USB il bagi in unul din USB-urile din spate de la placa, cel de "Firewire" la fel, daca ai, daca nu il lasi liber, iar cablurile alea albe cu rosu(cele 6 bucati) cred ca sunt pentru ventilatoare, daca ai mai multe ventilatoare(ventilatoare de carcasa) cum sunt unele carcase din astea mai smechere care au cate 4-5 coolere de carcasa. Si probabil ca iti arata pe afisaj turatia si alte minuni. Cam atat. Fa ce am spus si mai vedem. Nu uita! Toate operatiile le faci cu cablul de alimentare scos din calculator!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Foloseşte un program de traducere online!

Spre exemplu :
http://www.reverso.net/text_translation.aspx?lang=RO

| K0sti a răspuns:

Fa poze detaliate cu mufele si cutia desfacuta, cum e si in poza aia, dar mai in detaliu(mai de aproape). Ca sa pot sa vad toate mufele sa-mi dau seama unde vin puse. Si le pui aici sa le vedem.

| Vlafo explică (pentru K0sti):

Aici, am postat mai mult poze: http://www.flickr.com//photos/krivty/show/

| Vlafo explică (pentru K0sti):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, ma voi ocupa de el, in dupa-amiaza asta si iti voi raspunde. Am reusit insa sa aflu ce inseamna "lüfter"=ventilator (fan), am incercat sa traduc din germana in romana, dar imi cere 350 Ron. Carcasa mea are posibilitate de 5 ventilatoare (80mm). Acuma Dumnezeu stie cum s-or fi conectand. Voi pune in practica ce mi-ai spus si iti multumesc foarte mult, iti voi raspunde cat pot de repede.

| K0sti a răspuns (pentru Vlafo):

Nu ai pentru ce! Pai e foarte simplu: depinde de mufele ventilatoarelor, daca ai ventilatoare cu mufa din aia cum are cel de la procesor, le bagi in firele alea subtiri(alea 6), daca nu, le poti baga in alea pe care scrie "lüfter", cred ca sunt puse in paralel. Daca nu trebuie sa faci adaptari, tai mufele, lipesti firele, etc. Dar nu e indicat, sper sa ti se potriveasca mufele. Eu inclin sa cred ca-ti vor merge mufele mici. Succes!

| Vlafo explică (pentru K0sti):

L-am montat, merge foarte bine, am conectat ventilatoarele prin 3 pin (firele subtiri), imi arata temperatura carcasei 33*C, am numai 2 ventilatoare, trebuie sa mai cumpar 3. oricum, din ce am descifrat prin instructiunile de montare, se pot monta 6 ventilatoare 3 pin si 3 ventilatoare 4 pin, dar are trei trepte de pornire a ventilatoarelor, prima treapta este peste 25*C, a doua este peste 30*C iar a treia este peste 35*C. daca temperatura scade, ventilatoarele se opresc automat. Eu va multumesc pentru raspunsuri si multa sanatate va doresc.

| K0sti a răspuns (pentru Vlafo):

Pentru putin, ma bucur sincer ca-ti merge. Eu zic sa nu te mai complici cu alte ventilatoare ca-ti sunt suficiente cele pe care le ai. Bafta!

| K0sti a răspuns (pentru Vlafo):

Salut,

Deci: Iti prinzi cutia aia pe carcasa si dupa aceea in mufa aia pe care e eticheta de "Power" bagi o mufa libera de la sursa, in celelalte pe care scrie "Luftre" le lasi in pace ca nu stiu ce e cu ele, e posibil sa fie puse in paralel cu cea de "Power" din care sa-ti poti scoate alte alimentari, tabla aia(bracket-ul) cu mufe ti-o prinzi pe spatele calculatorului, jack-urile le bagi in mufele de la placa de sunet, ca asta fac acele mufe, iti aduc mufele din spate in fata prin intermediul acestei cutii ca sa ai acces mai usor, firul ala rosu cu maro e un senzor de temperatura si il lasi atarnat pe acolo prin carcasa ca sa-ti arate pe afisaj temperatura din interiorul carcasei, cablul ala de USB il bagi in unul din USB-urile din spate de la placa, cel de "Firewire" la fel, daca ai, daca nu il lasi liber, iar cablurile alea albe cu rosu(cele 6 bucati) cred ca sunt pentru ventilatoare, daca ai mai multe ventilatoare(ventilatoare de carcasa) cum sunt unele carcase din astea mai smechere care au cate 4-5 coolere de carcasa. Si probabil ca iti arata pe afisaj turatia si alte minuni. Cam atat. Fa ce am spus si mai vedem. Nu uita! Toate operatiile le faci cu cablul de alimentare scos din calculator!