| IoanPetru a întrebat:

Am nevoie de ajutor la PC! Umblu pe internet sau instalez ceva, cand deodata mi se face ecranul albastru si se restarteaza http://www.totuldesprecalculatoare.ro/wp-content/up
loads/2011/02/BLUE-SCREEN.jpg

Ce trebuie sa fac sa nu mi se mai intample asta?

Răspuns Câştigător
| Spaz472 a răspuns:

Pai in primul rand e posibil sa fie de la memoriile RAM (am avut odata problema blue screen de la RAM) dar poate fi si de la Windows...Incearca alt Windows si vezi daca patesti la fel daca se va intampla din nou inseamna ca este o problema Hardware si ar trebui dus la un service pentru a afla care este problema si daca ai putea sa faci o poza cu telefonul la blue screen-ul acela si sa o uploadezi pe imageshack apoi sa postezi link-ul aici ar fi mai usor pentru ati spune exact care este problema. Succes!

4 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

A driver tried to access an address that is pageable (or that is completely invalid) while the IRQL was too high.
This bug check is usually caused by drivers that have used improper addresses.To begin debugging, use a kernel debugger to get a stack trace.
Rezultatul? E din cauza unui driver.Reinstaleaza-ti windowsu si foloseste Driger genius Professional 11 sau 12 care vrei tu il iei de pe TPB

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Ai virusei.
Cel mai bine este sa reformatezi calculatorul. happy

| IoanPetru explică:

Bug Check 0xD1: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL. Asta e eroarea care imi apare la ecranul albastru.

| shukaru0890 a răspuns:

Reformateaza-l si daca tot asa face schimba windowsul