| darrio2007 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor pentru dezinstalarea unui program.Mai exact SAGA.Cine cunoaste ceva despre contabilitate stie programul.As dori sa il dezinstalez dar nu il gasesc in Control Panel.Cine cunoaste alta metoda de a dezinstala acest program?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MIVCrochet a răspuns:

Daca a fost inslatat fara a i se modifica calea implicita de instalare, programul de contabilitate SAGA, se instaleaza direct pe C. Nu trebuie cautat in Program Files pentru deinstalare. Creaza singur 1 fisier numit Saga C.x. sau Saga P.x., respectiv Saga B.x in functie de versiunea instalata. Sterge tot folderul si ai rezolvat problema. Asta daca nu cumva iti maitrebuie baza de date. Daca doresti salvarea bazei de date salveaz-o in alta parte, diferit de folderul asta. Lucrez cu Saga de 10 ani.

| darrio2007 explică (pentru MIVCrochet):

Am facut asa cum mi-ai spus si s-a rezolvat problema.Multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program există mai multe posibilităţi: 1.Start/All Programs/programul respectiv şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs(sau Programs and Features)/programul respectiv şi dai Remove.
3.My Computer/Local Disk(Chappy/Program Files, clic dreapta pe programul respectiv şi Delete.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante".

| CinevaNou a răspuns:

Probabil ca autorul nu s-a deranjat sa ii faca si uninstaller. Dar poti sa-i dai delete, apoi verifici in %appdata% si registry daca a lasat urme si le stergi si pe alea, apoi eventual un ccleaner.
Doar pe vremea win98 mai existau programe care isi lasau urme si prin windows/system32, poate asta e facut mai cu cap.
Dar cum l-ai instalat?

Despre asta e vorba? http://www.sagasoft.ro/

| darrio2007 explică (pentru CinevaNou):

Pur si simplu l-am descarcat de pe net.

| Makovei_Iuly_1995 a răspuns:

Pai intra unde sa instalat programul vezi daca are unnistaler, daca are dai dublu click pe el si dezinsataleazal iar daca nu are sterge tot ce tine de acel program!

| Gheorghie_Ovidu_1993 a răspuns:

Descarca ccleaner si stergel cu el happy