| lazio9 a întrebat:

Am niste casti CANYON CNR-HS1 le-am cumparat acuma 1 an s-a rupt cateva fire apoi le-am bagat intr-o cutie si azi cand le-am scos sant rupte toate cele 5 fire, castile arata bine si sant maricele si mi-ar placea sa le pot repara(lipi firele) dar nu stiu unde sa le lipesc, ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi, idei?
Multumesc

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Avand 5 fire sunt sigur ca device-ul e cu microfon! Pentru a depista exact cele 5 fire (casti stanga/dreapta+microfon)ai nevoie de un instrument de masura un ohmetru sau cum se spune aparat de masura.(se mai poate si "empiric" dar nu e recomandat)

Castile au o masa (un fir comun) si apoi cate un fir pentru fiecare casca in parte :cu aparatul de masura pus pe ohmi (X1)la atingerea masei(de obicei -)si unui fir ar trebui (cu castile pe cap)sa auzi un pacanit de fiecare data cand atingi firul cald(cel cu semnal)

E mult de povestit dar daca vrei ajutor cera-l si vorbim.

| itwentbad a răspuns:

Coloare la culoare;
o sa mearga bine dar trebuie sa le acoperi acolo unde leai lipit cu banda izolanta.

| EmiCopelea a răspuns:

Poti lipi firele dar nu se stie sigur daca vor merge castile, daca merg nu vor fi la fel ca atunci cand le-ai cumparat