| anonim_4396 a întrebat:

Am niste rami de vanzare (1GB DDR1 2 x 512 MB Set Memorii Ram / Rami V- data) adica doua placute de 512 mb set amandoua
ce vreau eu sa stiu, pc-ul poate functiona doar pe una din ele sau trebuie neaparat amandoua?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe cel puțin un modul de ram va funcționa pc-ul, dar dacă ai de exemplu 2X512 în două sloturi=.; 1 Gb dual channel, adica calculatorul va fi mai respoziv.Se șție ca dual channel-ul crește performanța sistemului.
La ce preț vrei să vinzi kit-ul dual de 512 mb?
Succes

| mariusgabi a răspuns (pentru DeyCj):

70 lei asa am vazut ca se da...

| Danoit a răspuns:

Pc-ul poate functiona desigur cu cate o placuta de memorie pe care o ai tu sau in al doilea caz poate functiona cu amandoua placutele de memorie concomitent doar daca au aceeasi frecventa