| Furnicuta000 a întrebat:

Am o intrebare despre Microsoft Office si vreau sa-mi explicati ca la prosti, fara sa faceti misto, fara sa raspundeti doar ca sa raspundeti ceva.
Deci eu am un laptop cu windows 10. Am descarcat acum cativa ani de pe site-ul facultatii pachetul office pentru ca eram studenta si era gratis pentru studenti. Acum m-am trezit ca nu mai pot sa folosesc deloc office, scrie ca nu mai am licenta. Nu stiu cat costa si faceti-ma ipocrita si saraca dar eu nu cumpar pachetul asta pentru ca am de scris 2-3 documente pe an. Si nici in alta parte NU AM UNDE SA MA DUC deci va rog nu ma sfatuiti sa ma duc la altcineva sa ma ajute ca nu am unde. Daca am nevoie sa scriu o prezentare in power point cum naiba fac? Exista o alta varianta? Exista ceva gratis? Ce pot sa fac? Fara sa ma duc in service sau ceva. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Buna! Incearca LibreOffice, e gratuit si foarte bun.
In Setari se poate seta permanent sa salvezi documentele create in formatele echivalente de la Microsoft (docx, xlsx... Etc)

Compatibilitatea dintre LibreO si MSOffice e de nota 20, fara exagerari.

https://www.libreoffice.org/

https://www.lifewire.com/......at-4684739

Exista si variantele online (web) de la Google si chiar de la Microsoft, sunt ambele gratuite, dar contin doar un set de unelte esentiale.
Daca doresti un pachet complet, cu care sa poti crea chestii mai avansate, LibreOffice e solutia.

WPS, Polaris, si alte suite cu potential sunt din pacate generatoare de reclame (te invita sa cumperi varianta contracost a respectivelor produse), pentru mine total neacceptabil.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca ti se pare ca fontul standard e prea mic, sau latimea celulelor in Calc nu iti convine (echivalentul Excel), totul se rezolva simplu, cu crearea si salvarea unui Template.
Daca nu gasesti cum, imi poti scrie.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

29 lei este mult? https://www.cel.ro/......1PTUvNQ-l/

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

E foarte mult, avand in vedere ca:
1) nu sunt legale, dar nu ma voi obosi prea tare sa iti explic de ce
(fie cumparate cu Paypaluri si carduri furate, si pana la dezactivarea licentei e chestie de saptamani sau luni, fie sunt instante de VL, total ilegal sa vinzi mai departe asa ceva, fie sunt destinate tarilor emergente si sunt luate de pe produse reciclate si revandute in lumea larga, si mai exista si alte cai de obtinere la fel de gri).

2) exista 90% sanse sa nu poti activa produsul, deci arunci banii de pomana.
Eu am patit pana acum cu 2 licente de office, nu mai recomand nimanui sa se incurce.
Am luat si 2 licente de Windows, una a fost blocata dupa aproximativ un an, cealalta functioneaza inca, de 4 ani.

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Este din magazin si este perfect legala. Eu mi-am luat si este cu factura. Nu am avut problema cu activarea si functioneaza pe laptop din iarna. Pe PC am LibreOffice pentru ca am Linux.

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e "din magazin", ci e din tolba unor comercianti fantoma, ce stau in semi legalitate sub umbrela eMag, cel.Ro, si ii gasim si pe Amazon, eBay, sau pe site-uri dedicate, pe care le schimba destul de des.
Marihuana e mai legala decat ce vand ei.
O licenta de Office ProPlus costa sute bune de euro!, nu 29 ron.
Daca nu crezi, suna la Microsoft.
O amarata de licenta Home and Student e 150 euro. (la magazine unde e si legala, ai sansa sa o gasesti pe la 100-110euro,insa nu mai putin)

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Nu stiu cu Office cum este dar la licenta Windows 10, eu am cont pe Microsoft si am inregistrat-o. Pana anul asta am avut Windows ilegal si in septembrie mi-am cumparat-o.

| Lioana a răspuns:

WPS Office e o alternativa gratuita la Microsoft Office.
https://www.wps.com/office/windows/

| flixbuster a răspuns:

Daca vrei Microsoft Office gratuit (Word, Excel, PowerPoint) ai varianta oficiala Microsoft de Office online:

https://www.microsoft.com/......or-the-web