| untu a întrebat:

Am o intrebare pentru expertii TPU in calculatoare si laptopuri sau ai ales la utilizatorii care au facut asa ceva: Este bine sau nu sa indepartezi bateria laptopului pentru a prelungi viata? Se poate pune in functiune laptopul in priza fara baterie( acumulator)? As putea sa incerc si eu dar mi-e frica sa nu exista riscul de a defecta sau de a arde laptopul! Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Razvanp69 a răspuns:

Laptopul este ca un calculator, el este facut cu baterie ca sa fie mai accesibil si sa il poti lua cu tine unde vrei la orice ora. In momentul cand esti acasa, indicat este sa il tii fara baterie, doar in priza, pentru ca bateria are un anumit numar de cicluri, si cand ai ajuns la punctul maxim ea nu o sa mai functioneze si trebuie sa dai bani sa o resetezi. Lapopul nu are cum sa se arda, nu exista asa ceva in momenul cand ai 220V la priza (se poate si 240V ). Ca sa ai grija de baterie si sa nu o dai "peste cap" poti sa ii faci un ciclu (incarcare 100%- descarcare 0%) odata la o saptamana sau doua, asta doar asa ca sa nu se deregleze. Cand mai ai 20% 30-50...etc nu baga laptopul la incarcat pentru ca asa nu o sa mai tina bateria, ea o sa se incarce 100% si o sa tina undeva la o ora-o ora jumate maxim in loc sa tina 2-3 ore.Din cand in cand odata la 6-7 luni curata-l si tu sau daca nu te pricepi sa il desfaci ( ai grija ca e cam greu asamblatul) du-l la cineva priceput.

9 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

E un mit chestia cu indepartarea bateriei cand il ai in priza. Mai bine am bateria pusa si sunt sigur ca nu pierd data importanta la prima pana de curent. Da, il poti folosi si fara baterie, nu e nici o problema.

| relian a răspuns:

Man un laptop merge si fara baterie pusa indiferent ce laptop ar fi ala. Daca ai un laptop atunci folosestel cum vrei ca oricum tot acolo ajungi, adica in citva ani bateria o sa fie moarta oricum.Dar asa sa fie treaba buna pui laptopul la incarcat, cind bateria s-a incarcat 100% scoti din priza, deconectezi laptopul de la incarcator si folosesti asa doar cu bateria pina se descarca aproape de tot.Doar asa poti tine o baterie sa mearga atit cit este ea facuta sa mearga. Daca il tii tot timpul in priza bateria aia pur si simplu nu mai lucreaza, devine lenesa, ca si cum ai tine-o pe raft si o baterie deja inceputa a fi folosita si apoi pusa pe raft se duce repede, moare.Deci asa se foloseste un laptop cu baterie si cind o sa zica pune la incarcat ca mai ai 10% sau 9% atunci pui la incarcat. Oricum daca nu folosesti un laptop pentru ce este el facut atunci nu-ti lua laptop ia-ti all in one ca e mai bun.Cred ca vremea laptopurilor o sa se cam duca pentru canu prea au utilitate, lumea nu le prea foloseste pentru ce au fost ele facute.Ai laptop sil tii acasa pe masa sau pe canapea sil tii in priza mai tot timpul.Asa si pentru ce ai pina la urma laptop? Doar asasa te dai mare sau ce? A ca stai pe fotoliu sau pe canapea, dar asta o potin face si mai usor cu all in one.Si tii doar tastele in brate care sint f usoare si nu te incomodeaza deloc. Daca ne uitam la telefoane alea da sint folosite pentru ce au fost facute, ma refer la mobile. Oriunde iesi ai luat si telefonul cu tine.Dar laptopul unde pleci il lasi acasa ca nu ai la cel cara cu tine.Naspa cred ca laptopurile sint un fel de moft, si folosite mai ales in situatii cind mergi undeva pe teren si ai de lucru ceva, ori daca esti la scoala si te lasa cu latopul sa inveti ceva de pe el.In rest nu vad utilitatea unui laptop.

| al3xander a răspuns:

Laptopurile noi au o optiune in BIOS (se numeste "Battery Life Extender") care seteaza laptopul sa incarce bateria la 80% pentru a indelunga duarata de viata a bateriei. unele laptopuri functioneaza fara baterie, altele nu, altele nu au baterie detasabila. eu am avut un laptop mai vechi pe care l-am tinut fara baterie ani de zile (un HP pavilion dv6840el) si a mers la fel de bine insa cand i-am pus din nou bateria mai dura vreo 20 min (deci ca folosesti sau nu bateria in timp se strica oricum)

| Razvanp69 a răspuns (pentru al3xander):

Daca stii cum sa folosesti bateria nu se strica.

| al3xander a răspuns (pentru Razvanp69):

Da, noroc de tine ca stii

| Razvanp69 a răspuns (pentru al3xander):

Eu imi pierd zile cu tampeniile astea de pc-uri si din astea(tot ce tine de ele) straight face sunt satul pana peste cap. Iti zic sigur ca am dreptate.

| al3xander a răspuns (pentru Razvanp69):

Ok, noroc ca te avem pe tine ca numai exista nimeni care se pricepe la PC-uri.

| georgedanielc a răspuns:

Daca il folosesti pe masa, poti fara grija sa-l folosesti fara baterie, dar din cind in cind trebuie sa mai introduci si bateria sa o incarci si sa o folosesti