| Finetti1313 a întrebat:

Am o intrebare urgenta si dau funda raspunsului bun. Nu am mai intrat de aproape 2 saptamani pe laptop. Am intrat in seara asta si nu am facut nimic special: youtube, ask, facebook, TPU; si nici nu am stat prea mult. Imi tot aparea ceva care cerea permisiunea pentru un update (sau ceva de genul) si i-am dat 'ok' ca sa scap de el. Imediat mi-a aparut ceva cu interpol care spunea ca trebuie sa platesc o suma de 300 de ron pentru a-mi debloca calculatorul fiindca am comis 'x' ilegalitati si eu sunt 100% sigura ca nu am facut absolut nimic ilegal sau gresit. Am tot dat restart si aparea mereu. La inceput m-am speriat, dar apoi am citit dupa telefon de "virusul Interpol". Ce e si cum pot sa scap mai repede si mai sigur din asta. funda happy

Răspuns Câştigător
| ANDREI511 a răspuns:

Cu placere, (pentru sfat ) keylogger iti poate fura toate detaliile din PC-ul tau, tot cont de facebook, mess si multe altele! Apropo cand bagi Esetu sa activezi si (Fire wall ) parca in romana ii se spune Zidul de Foc, tot la fel, te aparare de keylogger, si mie mi s-a spart pc-ul din Ip a fost foarte grav, pentru ca aproximativ toata familia mea sta pe acest Pc si aveau conturi de facebook, mess, si a fost naspa rau, si nu vreau sa se intample asta si tie big grin Bafta! Poate imi dai funda big grin ca nu am avut niciodata big grin Pa-pa!

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Este un virus, gasesti antidotul si instructiunile de stergere aici http://www.bitdefender.com/VIRUS-1000659-en--Trojan-Ransom-IcePol.html

| Iwao a răspuns:

Simplu,descarca Malwarebytes Antimalware versiunea gratuita, bifeaza scanare completa, dupa depistare nu vei putea sterge din carantina decat dupa restart.
http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_pro/

| MoruAndrei a răspuns:

Închide calculatorul şi scoate internetul, du PC-ul la un specialist şi îţi rezolvă el problema.

| Tentacle111 a răspuns:

Am gasit cateva linkuri.dar iti sugerez sa te duci la un specialist.

https://www.youtube.com/watch?v=MUtLKPLnbt0

http://www.fixpcyourself.com/interpol-virus/

Daca nu merg cauta tu altele pe youtube sau googld:remove interpol virus.Bafta.Am sa mai caut si eu.

| sweetistaaaa a răspuns:

Reformateaza-ti laptop`ul.

| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns:

Re instaleaza windowsul... imi poti trimite mail pe catamarian123@gmail.com pentru asistenta

| Cozma27 a răspuns:

Ai auzit de antivirus?

| ANDREI511 a răspuns:

Buna, ai putea sa faci laptopul din nou, sa ii faci tot nou, apropo sa bagi antivirusul Eset, este foarte bun, te protejeaza de keylogger (furturi de conturi etc. ) Bafta
Te pup! O zi buna!

| Finetti1313 explică (pentru ANDREI511):

Merci mult pentru sfat, dar am rezolvat singura problema mai de mult. happy

| Finetti1313 explică (pentru ANDREI511):

Oke. Merci de ajutor, dar acum laptop-ul meu e ok. L-am reparat. happy

| ANDREI511 a răspuns (pentru Finetti1313):

Cu placere, (pentru sfat ) keylogger iti poate fura toate detaliile din PC-ul tau, tot cont de facebook, mess si multe altele! Apropo cand bagi Esetu sa activezi si (Fire wall ) parca in romana ii se spune Zidul de Foc, tot la fel, te aparare de keylogger, si mie mi s-a spart pc-ul din Ip a fost foarte grav, pentru ca aproximativ toata familia mea sta pe acest Pc si aveau conturi de facebook, mess, si a fost naspa rau, si nu vreau sa se intample asta si tie big grin Bafta! Poate imi dai funda big grin ca nu am avut niciodata big grin Pa-pa!