Întrebare recomandată | Wrufloukel a întrebat:

Am o întrebare, vă rog cine imi răspunde, dau funda pe loc! De ce Linux mint șî Ubuntu consumă așa de mult processor? Îmi place mult de tot lniux mint dar imi pare așa de tare rău că are un consum exagerat de processor și placa video și nu înțeleg de ce consumă așa de mult. Plus că placa video ajunge mereu la 50 de grade în idle. Iar pe windows 7 abia dacă imi ajunge la 36 de grade! Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea-s capabilitatile Linux si cu asta basta! La configuratia ta as tine Linux doar intr-o masina virtuala! Si mie imi place Mint-ul cel mai mult dar chiar si asa, Windows-ul(cu aplicatiile si driverele aferente) iti exploateaza optim hardware-ul. El stie sa-l puna in valoare! Nu degeaba e si comercial. Pe de o parte merita, daca stai si te gandesti!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sistemul de operare in sine nu consuma procesor, trebuie sa existe o aplicatie care sa proceseze ceva anume pentru ca procesorul sa fie in lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in windows 7 temele si poza ce o ai pe desktop e in format hd sau gif (imagine care se misca persoane de ex in ea) asa si la linux) exista diverse programe de optimizare pe google.

| Morphines a răspuns:

Pentru ca este mai complex, de aceeawinking

Răspuns utilizator avertizat
| ShadowDancer a răspuns:

Linux nu-ti consuma procesor. Tu ai un sistem de operare care are anumite cerinte asemeni unui joc pe calculator. Inainte de a instala orice program citeste cerintele, orice prgramel ruleaza doar daca pc-ul indeplineste anumite conditii. Exemplu, nu-mi pot instala ultima versiune a unui joc din 2013 daca eu am o unitate configurata in 2005.

| Wrufloukel explică (pentru ShadowDancer):

Băi prietenaș, am processor i5 cel mai puternic din gamă procesoarelor i5, am 6 giga memorie ram, placă video 256 biți un giga memorie, am o placă de bază pe care am dat aproximativ șase miliaone jumate, am un super hard și cănd instalez Linux mint, care imi place la nebunie acest system de operare, imi consumă processorul și placa video de sare toți dracii din ea! Și de asta întrebam, poate că trebuie să fac eu ceva după ce instalez linuxul, poate trebuie un progrămel, fiindcă nu este normal să-mi ajungă placa video la 50 de grade în idle. Pe windows 7 abia dacă imi ajunge la 36 de grade! Deci, cine mă ajută și pe mine cu o sugestie un răspuns ceva!

| ShadowDancer a răspuns (pentru Wrufloukel):

Poti sa ai cel mai tare procesor, cea mai tare placa video, cel mai dracos calculator de pe planeta, exista o compatibilitate anume intre piese si sisteme de operare asa ca daca ai configuratia de mai sus iar linux ti-l incinge mai bine renunta. Stiu oameni ce au un procesor enorm dar nu e compatibil cu restul configuratiei prin urmare anumite programe il prajesc, in sfarsit sper sa te poata ajuta cineva dar cel mai bine ai cauta date tehnice despre linux. Nu e normal, linux ruleaza bine pe un calculator ca al meu din asta clasic cu un procesor slab si placa video vai mama ei. Cum dreacu sa nu ruleze bine la tine...

| Wrufloukel explică (pentru ShadowDancer):

Auzi mă, cănd mai scrii tămpenii pe viitor, apoi ca să te scoți continuii să scrii tot felul de imbecilități de doi lei, încearcă să te găndești de două ori cănd faci o afirmație. Am fost la toate supermarketuirle de la mine din oraș și am verificat toate laptopurile care aveau instalate distribuții de Linux și aveau exact aceeiași chestie, procesorul era super încins. Deci, cu alte cuvinte am verificat și la alte pc-uri. Dar na, acum ca să te scoți și tu din imbecilitățile care le-ai scris mai sus trebuia să te legi de incompatibilitate! Băi dacă erai căt de căt intelligent, măcar iq-ul unei maimuțe, puteai și tu sa te găndești că plăcile de baza din ziua de azi sunt prea performante pentru a mai avea incompatibilitați. Eventul ar putea să aibă o incombatibilitate la un driver, ar putea da erori, dar în nici un caz să crească temperature. Stau și mă întreb dacă tu te vezi ce tămpenii poți să scrii! Dacă tu conștientizezi tămpeniile scrise de tine. Dacă nu, atunci este grav rău de tot! Incompatibiltatea apare sub unor erori unor restarturi dar în nici un caz creșterea temperaturii procesorului.Și mă repet acum, dar, specific clar faptul că am mai verificat la incă 50 de laptopuri și desktopuri și aveau exact aceeasi problemă ca și a mea adica temperature ridicată! Și pe google se plănge lumea de temperaturi mari!

| ShadowDancer a răspuns (pentru Wrufloukel):

Ti-ai ales clar un avatar care sa te reprezinte. Vad ca esti maimuta, nu trebuia sa confirmi asta, era evident. Dar iti repet eu folosesc linux pe o trompeta de calculator si ma surprinde ca tu un geniu al informaticii ce doar da restart de nebun nu-l poti folosii. Esti chiar haios tinere! ....nu te lasa intimidat de altii, cunoscatorule laughing) eu cred ca trebuie sa faci inainte de linux o vizita la balaceanca sa te devirusezi putin, ti-ar prinde bine happy

| ShadowDancer a răspuns:

Cum ti-am spus. Esti tare haios laughing cred ca ti-a explodat mamaliga aia ce tu o numesti creier.

| Wrufloukel explică (pentru ShadowDancer):

Crezi că toată lumea are ca tine mămăligă în loc de creier? Hm, te înșeli! Na banana și înghite-o! Știi tu ce știi dacă tu îți compare creierul tău cu o mămăligă, atunci este grav! Hai na banana! laughing Maimuțo! laughing

| ShadowDancer a răspuns (pentru Wrufloukel):

Pana la urma ai scos maimuta din avatar. Pacat ...va potriveati asa de bine. O zi frumoasa mai hackere...ai dracu grija sa nu te aresteze astia ca esti purtator de desteptaciune. Geniule laughing

| Wrufloukel explică (pentru ShadowDancer):

Mai bine să mă aresteze pentru inteligență și pentru deșteptăciune, decăt ca tine să te aresteze pentru prostie! Cum era o vorbă în popor, ''mai bine sa faci ceva decăt să nu faci nimic ''.