| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, folosesc ca sistem de operare linux si am o aplicatie care imi arata temperatura la procesor si mereu imi apare 82 de grade, oricand nu conteaza ca e in idle, video sau gaming, care sa fie problema? Software prost? Ori hardware problema

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil nu comunică bine cu senzorul de temperatură. Motivul poate fi atât soft, cât și hard. Pune un disc cu window$ și vezi dacă CPU-Z raportează aceleași temperaturi. http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. E posibil catemeratura să fie setată pe Fahrenheit implicit și atunci 82 de grade =cu aprox. 28 grade Celsius nu pare să fie prea mult!

| cosmin1324 a răspuns:

Praf,cooler nefunctional, senzor defect...pot fi mai multe probleme. Iti recomand sa iti cureti PC-ul de praf si sa pui pasta termica pe procesor.