| DeyCj a întrebat:

Salutare TPU
Care ar fi temperatura optima la o placă video? A mea este un Zontac Gforce 9800 GT/256 biți și stă are 47 de grade în idle cu o turbină deasupra ei(o răcire suplimentara pe ângă colerul cu care este dotată), și mi se pare un pic cam mărișoară, deși cei de la Nvidia zic că maximul este 105 grade.Voi ce părare aveți?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ideea e ca daca era eroare iti pleca din start de la o temperatura aiurea. Insa pentru 9800gt idle si pe net am gasit ca idle-ul cam in jurul valorii de 50 grade se afla. Insa in load am vazut ca avea 80 maxim. Si e diferenta asta maricica totusi. Daca pasta are ceva ani, probabil ca si asta e o problema.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cam mare temperatura. Chiar ingrijoratoare. E curat acolo, pasta e ok?
Intreb deoarece pe vremea aia, aceste modele aveau in idle tot cam atat, cat ai si tu, insa in load trebuia sa ai cu macar 20grade mai putin.

| DeyCj explică (pentru sltlp):

Da nu are praf, ventilatorul curățat de 5 zile, totul lună pe ea.
La asta mă gândeam și eu.Să nu se fi uscat pasta termoconductoare de la timp, etc.De asta am decis să ma consult cu voi.
Am făcut vreo 10 randări la materiale scurticele de 8 minute și temeratura nu a trecut de 51 de grade, acuma e la 47 iar.E interesant că cum pornesc calculatorul la rece temperatura pleacă de la 31 de grade.Nu exclud și o eroare a senzorului de temperatură.
Tu ce părere ai?

| DeyCj explică (pentru sltlp):

Mai mult ca sigur e cam cea originală. Mersi de sfaturi.
O s-o înlocuiesc să văd după cum se comportă.

| DeyCj explică (pentru sltlp):

Te pricepi la rețelistică? Mai exact la configurre servere pe Samba /Ubuntu?

| sltlp a răspuns (pentru DeyCj):

Am vazut intrebarea insa nu ma descurc mai deloc deoarece nu am lucrat cu samba.

| DeyCj explică (pentru sltlp):

Ok.Mersii oricum.

| sltlp a răspuns (pentru DeyCj):

Ideea e ca daca era eroare iti pleca din start de la o temperatura aiurea. Insa pentru 9800gt idle si pe net am gasit ca idle-ul cam in jurul valorii de 50 grade se afla. Insa in load am vazut ca avea 80 maxim. Si e diferenta asta maricica totusi. Daca pasta are ceva ani, probabil ca si asta e o problema.

| pbsolver a răspuns:

Daca iti permite carcasa, recomand o mica investitie in sistemul de racire. Deepcool V2000, 'eftin si bun happy eventual ia-ti si un AS5 si-ai scapat de griji

| Nero a răspuns:

Sa nu treaca peste 85-90 grade C.Asta ii limita de siguranta.

| UberMegustador a răspuns:

34 grade c a ta se incinde foarte tare deci ii trebuie 4 cooleremari atentie sa nu te trezesti cu ea topita peste procesor ca trebuie sa iti cumperi alt calc
mult noroc!