| TheViperCorleone a întrebat:

Am o masina de spalat Whirlpool AWE7516 verticala si dupa 4 luni in care a mers impecabil acum nu mai vrea sa porneasca. M-am documentat si putin si am aflat ca are o problema cu usa deschisa, deoarece clipeste acel beculet. Vreau raspunsuri bune si nu de genu: e stricata, du-o la service.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu in ce masura te pricepi, dar incerc sa explic mai "babeste".
Usa are niste balamale, iar in jurul axului balamalelor este un intrerupator care se apasa cand usa este inchisa si se lasa cand este deschisa. Problema ta este ca, acel contact nu este actionat sau este defect. Acest lucru se poate constata doar daca se de desfac capacele de acces (e un pic mai complicat).

Nota: unele tipuri de masini de spalat au contactul plasat in partea opusa balamalelor, cand sunt actionate cu o mica tija.

| Caro34 a răspuns:

Pai, daca usa deschisa e problema, verifica sa nu fi intrat vreun nasture sau scame sub garnitura de la usa si sa detecteze ca nu e etansa si sa nu lase usa sa se închidă. Baga mana in mașina si controleaza cu mana chederul usii. Normal usa trebuie să se inchida ușor; undeva prinde ceva... Numai bine!

| TheViperCorleone explică (pentru Caro34):

Dar e verticala masina nu frontala

| Caro34 a răspuns (pentru TheViperCorleone):

Da, dar totusi are ceva cauciuc la usa! Vezi si sistemul de închidere a usii!

| TheViperCorleone explică (pentru Caro34):

E curat acolo

| Caro34 a răspuns (pentru TheViperCorleone):

Usa aceea trebuie să se inchida cumva. La mine e din 2 parti formata, apoi pe margine o garnitura in care se prinde usa externa (capacul masinii)! Ori nu da comanda corect de inchidere fiindca sistemul e defect, ori in locasul de inchidere e ceva picat si nu-i da voie să se închidă!

| Bogdan26E a răspuns:

Singura solutie este service-ul masina este in garantie inca, o interventie neautorizata ar duce la pierderea garantiei, asa ca cel mai bine este sa suni de unde ai cumparat.o si iti vor zice cei de acolo ce este de facut.Numai bine

| TheViperCorleone explică (pentru Bogdan26E):

Poti sa-ti stergi raspunsul

| sorinake a răspuns (pentru TheViperCorleone):

Tare arogant!
Omul ti-a dat un raspuns cat se poate de pertinent.
Daca intervii la masina de spalat poti pierde garantia. PUNCT.

Dar cum tu stii mai bine cum functioneaza o masina de spalat decat un service autorizat, pune si fa-o bucatele.

| TheViperCorleone explică (pentru sorinake):

Am rezolvat-o boss gata