| AaR1337 a întrebat:

Am o mica problema cu monitorul.Ieri cand am deschis unitatea am observat o mica problema.Led-ul de la monitor se facea verde, insa nu aparea nimic pe ecran.Am observat ca atunci cand aprind monitorul se vede un mic flash alb ceea ce presupun ca este acea animatie cu "ACER", iar apoi un alt flash alb dupa care nimic.Sunt 100% sigur ca problema este de la monitor, deoarece am testat calculatorul la un alt monitor si mergea perfect.Am observat ca daca insit si ichid si deschid monitorul de la buton se deschide, dar dupa ce il inchid reapare problema.Adica daca il inchid si il deschid in continuu porneste la un moment dat.Precizez ca am un interval intre inchideri si deschideri, acel interval reprezentant amblele flashuri + 4-5 secunde.Parerea mea este ca as avea o problema cu condensatorii.Monitorul este un Acer AL2216W daca ajuta.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

La reparat cu el! Ai condensatori busiti in sursa! Sursa nu mai genereaza tensiunile care trebuie!

1 răspuns:
| nutepriveste21 a răspuns:

Daca esti convins ca problema e din monitor atunci du-l la un service sau la cineva care se pricepe asta in cazul in care nu esti cumva specialist in electronice. Unii ar putea sa aiba o surpriza, nu toate defectele apar de la condensatori desi ar fi de dorit asta pentru ca sunt usor de depistat.