| AlexandruPNV a întrebat:

Am si eu o problema cu un monitor. Deci nu e plasma, nici LCD. Atunci cand deschid computerul imaginea de pe monitor e in ceata si atunci cand inchid computerul, dar monitorul ramane deschis, imi apare pe tot ecranul 3 culori:albastru, galben si rosu si imi mai apare un timp care tot creste si o frecventa, cred, pentru ca e in Htz si frecventa tot scade si creste. Ce e de facut? Va rog seriozitate! FUNDA.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Triplorul din trafo de linii e dus! Potentiometrul de focalizare mai exact!
Pe vremea asta sa mai stai cu monitor CRT...

| Admunssen a răspuns:

Raspunsul este aici: O imagine neclara (cetoasa) este rezultatul unei tensiuni de focalizare inadecvata. Circa 8 KV. Da, Kilovoli pe grila a treia din tubul cinescop. Cea mai fecventa cauza este transformatorul de linii. Tu reclami aici si un zgomot odata cu defecul. In acest caz, sursa de alimentare a monitorului este defecta. Foarte posibil ca unul din cei doi condensatori de filtrare a tensiunii de retea sa fie intrerupt sau cu o capacitate foarte mica, si atunci frecventa retelei de 220v ac se suprapune peste frecventa chopper-ului care lucreaza pe undeva pe la 70 KHz. Suma si diferenta celor doua frecvente il face sa "cante". cel mai bine, mergi la un specialist. Eu iti recomand sa renunti la el, si achizitioneza-ti unul modern. Mai mult spatiu, mai multa definitie, mai putini bani la eON.

| dinucristian2000 a răspuns:

Nu e problema mare.trebuie sa inchizi monitorul cand inchizi calculatorul (banuiesc ca monitor tub)

| cristidoncea a răspuns:

Incearca sa ii dai un recall