| vrelian a întrebat:

Am o nelamurire daca pot sa ii spun asa.Este vorba despre placile video de la laptopuri.Am citit pe aici multi care vorbeau si vorbesc, cum ca se poate schimba aceste placi si la laptopuri.Sint curios cum se poate schimba o placa video dedicata si unde se monteaza? Exact asa si se exprima multi pe aici placa video dedicata care se monteaza la orice laptop bla bla.eu din ce stiu nu am vazuty niciodata asa ceva.Ma lamureste si pe mine cineva ce sint aceste placi video dedicate si care se pot schimba la laptopuri? nu dau nimic in schimb doar sint curios sa stiu.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Uite un exemplu de placi video dedicate laptop.http://www.google.com/......tp?/imgres
.Amicii tai ce nu inchid nicioadata laptopu' probabil ca nu-l folosesc la aplicatii ce necesita multe procese din CP, sau poate ca au laptopuri de laptopuir nu petarde chinezesti vandute la orice magazin it cu racire de 2 lei.
Uite cam asa arata chestia aia ce eu am zis ca e o placa grafica.http://www.google.com/......tp?/imgres
Da asa e placa dedicata e cu totul altceva acum am vazut si eu, m-am convins.

17 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Am desfacut acu' catva timp un laptop si am vazut un slot in care era bagat ceva ce se putea chema placa video dedicata.Da, exista am vazut si pe net. Oricum mare tampenie cu laptopurile astea, am fost la un prieten, avea laptop cumparat cu bani grei in ultimele luni si cand am pus mana pe el puteam sa jur ca puteam sa pun puiu' la prajit pe el asa incins era si nu se juca nimica sa zici ca folosea CP la maxim.Un coleg din clasa mea o prajit un laptop de 30 si ceva de milioane dupa ce s-o jucat o zi intreaga pe el

| vrelian explică (pentru suffarstar):

Eu intreb pentru ca am desfacut un camion de laptopuri si nici unul nu avea ce tu spui.de aia sint f nelamurit si mirat de ce aud pe aici.am desfacut orice brand de laptop si antic si nou si de care vrei dar eu asa ceva niciodata nu am intilnit.astazi am fost la magazinul de componenete de calculatoare si am intrebat.se uitau aia la mine ca la urs.deci au spus ca ei nu au asa ceva si nici nu au auzit.la laptopurile ce eu le-am desfacut in afara de hard, memorie, dvd si wireless nu prea vad ce poti schimba.e ca si cum ai spune despre o placa de baza pentru desktpuri ca schimbi placa video integrata.pai cum sa o schimbi ca nu ai cum.dar desktopul are si sloturi aia e chestia.la laptopuri eu nu am vazut sloturi pentru video. poate ca nu am vazut eu si ori fi mai stii.eu am avut laptopuri si am amici ce niciodata nu inchide laptopul si nu s-a ars nicicum.acum depinde si ce laptop este, ce marca si asa mai departe.eu vorbesc aici de Sony vaio, de ibm thinkpad chestii de genul asta.restu cum ar fi HP.thosiba etc da asa este prajesti oua pe ele.

| suffarstar a răspuns (pentru vrelian):

Mersi de funda!

| vrelian explică (pentru suffarstar):

Ok am inteles.sa zic acum cum sta treaba.eu sint in america si pe aici nu sint asa ceva.probabil vorba ta laptopurile de pe acolo din Romania sint chinazarii ieftine si leau pus de toate pentru toti.asa cum am vazut si acele iphone tot de la chinezi care au cite 2-3 simuri si asa mai departe.eu pe aici sincer nu am mai vazut asa ceva. oricum multam de raspuns.probabil daca as fi dar cautare pe google as fi gasit.nu ma ocup de calc dar le mai bibilesc asa la prieteni amici una alta.de aia am desfacut cred ca citeva zeci bune.numai bine

| suffarstar a răspuns (pentru vrelian):

Mersi fain, mi-a facut placere sa te ajut, ceau!

| vrelian explică (pentru suffarstar):

Mi-am adus aminte de o chestie si sa stii ca asa este.eu am comandat ceva online un desktop all in one.si am intrebat, pentru ca nu stiam cum este ce si cum daca pot schimba mai tirziu placa video, daca se poate. voiam sa aleg procesorul mare chestii care nu se puteau schimba.ala imi zixce da se poate.dar tipul sau cei care raspund la telefoane sint oameni ce locuiesc in asia.nu sint ei in romanai sau america.doar lucreaza pentru o anumita firma dar ei sint de prin india, china etc.si probabil de aia mi-a zis ala ca pot schimba placa video. dupa am vorbit cu cineva tot de la firma aia si mi-a zis ca nu frate nu ai cum schimba. pina la urma am ales o placa mare si am desktopu asta all in one.lam, desfacut si pauza nu poti scoate video ca nu are asa ceva.este cum spune pe sitele ala integrata.asta asa cum ai spus chinazarii.bine ca pe de alta parte este si bine sa poti face asta.ca nu toti oamenii au asa bani multi.asta e am mai invatat ceva.bafta si numai bine

| suffarstar a răspuns (pentru vrelian):

Mersi,hmmm interesanta chestia cu placile, nu stiam ca si la sistemele desktop placile in mod normal nu se pot schimba.De aia m-am mirat eu cand am vazut niste placi video pe care scria:''Made in Taiwan '' sau''Made in China''.In mod normal au fost facute sloturile alea AGP, PCI-e, blablabla.Trebuie sa ma mai documentez. Bafta si tie si acolo unde esti State.

| vrelian explică (pentru suffarstar):

Ba la desktopuri se pot schimba toate placile.doar ca unele sau acum majoritatea cel putin pe aici pe unde sint eu au video integrat in placa de baza.deci daca vrei calculatorul doar asa pentru chestii simple lasi asa video ala integrat. daca vrei jocuri atunci cumperi alta placa si o montezi in slotu de pe placa de baza, dar o dezactivezi pe aia integrata.de obicei toate sint facute in china. absolut toate.f rar sa gasesti ceva facut in alta parte.eu ma refeream chinazarii in sensul in care ei pe linga mai scot si alte minunatii.asa cum au facut si cu Apple si multe altele.deci cei care fac placi de baza vine in ajutorul oamenilor si al celor care asambleaza calculatoare.adica fac calc pentru tot poporul, pentru orice buzunar.si nu conteaza ca scrie made in china, conteaza ce brand este.cum ziceam totte sint facute in china sub comanda brandului respectiv.dar chinezii ai vazut au o ghireta gata se apuca de facut tot felul de chestii.deci eu vorbesc de copii a celior originale alea sint naspa.cel putin pe aici nu ajung, dar prin europa cu siguranta.

| suffarstar a răspuns (pentru vrelian):

Da stiam si eu asa, s-o facut o varza in capu' meu dupa chestia cu placile laptopurilor, doar fratele meu are placa video cumparata separat, da asa e plina lumea de replici facute in china mai ales la iphonuri in ultimu' timp.Nu stiu daca tot ce falsifica e legal da in fine.e treaba lor.Am auzit ca o placa video separata originala ar fi undeva la pret dublu fata de cel pe care il cer cei de la magazinele it pe placile care s facute in china.Si de aia multi nu isi permit sa cumpere chestii originale de ex un ati radeon la magazin e 5 milioane vechi pe cand un ati radeon original, de aceeasi serie l e 10 mil. Astea am auzit nu stiu daca-s adevarate.

| vrelian explică (pentru suffarstar):

Man acum am venit acasa, am bintuit prin magazine azi toata ziua ca sint liber.am fost la magazine care au componenete de calculatoare si chestii de genul asta.nimic pentru laptop.in afara de memorii si harduri nu exista nimic absolut nici o piesa nimic, nici macar un surub.pt desktpuri exista aproape orice, chiar si suruburi de care vrei. absolut tot ce tine de un desk si multe altele dar nimic de leptppuri.i-am intrebat daca au auzit, sau ce stiu de asa ceva.au zis ca nau auzit in viata lor asa ceva.sau cel putin in america ei nu au intilnit chestii de genul asta.ce sa le zic ca nu am avut ce.cred ca daca ar fi fost si pe aici asa laptopurile poate ar fi existat si piese de schimb.e logic.ca ei cu asta sze ocupa si ar fi facut bani.asta e.macar stiu ca exista prin europa, Asia asa laptopuri.bafta si numai bine

| suffarstar a răspuns (pentru vrelian):

Da,pai stii cum e un desktop, e mult mai usor de umblat in el decat intr-un laptop.Plus ca americanii au bani isi permit sa cumpere un altul nou odata ce l-i sa stricat.Noi europenii ne multumim si cu chestiile chinezesti, suntem mai putin bogatihappy. baft si tie si multa sanatate

| suffarstar a răspuns (pentru vrelian):

Uite un exemplu de placi video dedicate laptop.http://www.google.com/......tp?/imgres
.Amicii tai ce nu inchid nicioadata laptopu' probabil ca nu-l folosesc la aplicatii ce necesita multe procese din CP, sau poate ca au laptopuri de laptopuir nu petarde chinezesti vandute la orice magazin it cu racire de 2 lei.
Uite cam asa arata chestia aia ce eu am zis ca e o placa grafica.http://www.google.com/......tp?/imgres
Da asa e placa dedicata e cu totul altceva acum am vazut si eu, m-am convins.

| RobiNBA a răspuns:

Viziteaza centrul eta2u de la tine din oras si poti sa iti rezolvi orice nelamurire. Bafta. happy

| vrelian explică (pentru RobiNBA):

Daca vroiam asta nu mai intrebam pe aici.la mine in oras asa ceva nu exista.chiar astazi am fost si cind mau auzit aia se uitau ca la OZN-euri.ma refer la magazinul de piese pentru calculatoare, deci de aia intreb pe aici, poate stie careva.si poate pe la mine prin oras este altfel decit in alte parti. vreau o explicatie de la cineva pe aici nu sa ma trimiteti pe siteuri sau la magazine.

| RobiNBA a răspuns (pentru vrelian):

Deaia se numeste placa dedicata. Pentru ca este numai pentru compul tau. Daca un cantaret este dedicat footballului inseamna ca el se duce sa faca parasutism? laughing

| vrelian explică (pentru RobiNBA):

Asa o numesc aia "priceputi"intelegi? normal ca ea nu se numeste asa.o placa grafica asa se numeste placa grafica.acum de ce eu fi zicind dedicata habar nu am.dar probabil ca banui.ii zic asa pentru ca placile video au un size sa aicem acolo mb sau gb.iar cind o instalezi acei gb sau mb poti fi toti lasati sa lucreze ca video sau se pot lua din ei pentru alte utilitati.si atunci spui placa grafica cu 64 mb dedicati, sau dedicata.sau placa video cu 2 gb dedicati acelei placi.chestii de genul asta.si probabil ca ei acum o baga la gramada si zic dedicata. ceva de genul cum spunem dfrigider in loc de racitor.

| servicelaptopuristorepc a răspuns:

Sunt placi video dedicate pe foarte multe laptopuri de gaming si in general sunt laptopuri mai scumpe, insa asa cum si la pc au un slot special denumit pci express x16 asa si la laptopuri doar ca diferenta la laptopuri este ca sunt mai multe tipuri de sloturi, sunt sloturi de brand sau standard, sloturile de brand sunt cele inventate de Asus de exemplu si nu merg pe alte laptopuri, Alienware la M17x care are 2 placi video dedicate si una integrata au un tip de slot ce nu se mai regaseste la M18x si etc, asa ca daca vrei sa iti faci vreodata upgrade la placa video trebuie sa fi foarte atent ce cumperi, dezavantajul la laptopurile cu placi video dedicate este ca daca nu ingrijesti laptopul ca pe o floare se strica foarte usor, un astfel de laptop necesita curatare o data la 6 luni pentru ca e un laptop ce se incalzeste foarte mult si daca nu e curatat se va incince si mai tare si se strica bilele de sub cipul video si atunci se va strica si va necesita reball, oricum daca aveti nevoie de reball sau orice alta problema va astept la storepc.ro si va rezolv ieftin si rapid:d

| vrelian explică (pentru servicelaptopuristorepc):

Multam pentru info.da stiam ca asa e ste in cazul laptopurilor, ma refer la placi de baza si alte chestii.le fac pe comanda si unele nu le poti gasi nicicum.eu nu stiam ca placile video sau procesoarele de pe laptopri se pot schimba.de aia am intrebat.sau cel putin asa stiam eu sau asa vazusem.dar se pare ca am cam ramas in urma cu informatiile. oricum multumesc de oferta.