| ASDbahhh a întrebat:

Am o placa de baza Asus p5ld2-x 1333 care se presupune ca suporta 4gb ram ddr2. in manual scrie ca in fiecare socket incape maxim 1gb...CE sa cred? si in manual mai scrie ceva de niste coduri, care nu le gasesc in descrierea produsului pe eMAG. unde se presupune ca este codul ala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latențele și frecvențele se setează conform celui mai slab dimm prezent pe sistem (per total merge orice pui, ddr2 să fie - dacă una e de 800 și una de 533, precum am zis, va merge la specificațiile celui mai slab - 533 {toate astea se fac automat datorită cipului SPD de pe memoria RAM})

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Placa ta suport 2GB RAM pe slot.
Du-te aici:
http://www.manualowl.com/m/Asus/P5LD2-X-1333/Manual/263715

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EMAG este doar distribuitor, e foarte important procesorul pentru că acesta alocă memoria ram, deci ar fi fost util să știm configurația completă.
Placa de bază suportă 4GB DDR2 (poți pune orice frecvență 533/667/800, automat se va sincroniza datorită chip-ului de pe dimm SPD)

| ASDbahhh explică (pentru anonim_4396):

Placa de baza spusa mai sus, 1gb ram ddr2, placa video gigabyte HD 6450 de 512, procesor Intel pentium dual core de 2 GHz. exists vreo cerinta speciala daca vreau sa mai adaug 2gb ram? latenta anume sau ceva de genu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ASDbahhh):

Latențele și frecvențele se setează conform celui mai slab dimm prezent pe sistem (per total merge orice pui, ddr2 să fie - dacă una e de 800 și una de 533, precum am zis, va merge la specificațiile celui mai slab - 533 {toate astea se fac automat datorită cipului SPD de pe memoria RAM})

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ptld2-x 1066 si aveam 1gb ddr2 667 mhz, am pus o placuta noua Kingston de 2gb ddr2 667 mhz si acum am 3 si merge perfect pc, nu te lua dupa manual ca e vechi si nu apar noile modele ci doar alea de la vremea respectiva :)

poftim ai si sectiunea support + downloads pentru drivere
http://www.asus.com/Motherboards/P5LD2X1333/