| BucurDavid a întrebat:

Am o placa de baza Foxconn Q45M
Un procesor Core 2 Quad q8200
Placa video AMD Radeon HD 6570
4 GB RAM
Sursa de 240w

Cand vreau sa.l pornesc se misca putin ventilatorul de la procesor si de la placa video (1s) si nu porneste. Pe alt calculator aceasta sursa de 240w merge. Poate fi sursa prea slaba?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Procesor 95W si placa video 60W = 155W.
Cu placa de baza, HDD, DVD, alte placi, ceva pe USB e posibil sa nu prea faca fata sursa (tinand cont si de ce a scris @Salontanul).

Vezi si asta (consum pentru intregul sistem in idle si load):

http://www.pcper.com/......00/Power-C

Cel mai simplu e sa incerci sa pornesti cu o sursa mai puternica si vei avea cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ar trebui sa iti consume in jur de 150-160, procesorul si placa video cu ram, daca ai si un hdd, alte ventilatoare si dvd rw sau ce mai ai, ajunge la 200 sigur. Incearca alta sursa sa vezi cum face (asta in ideea in care ai montat toate mufele pe placa de baza si sursa e ok).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred! Cred ca ai ceva problema: ori cu placa de baza, ori cu alta piesa. Poti sa si verifici daca sursa este de ajuns. Trebuie sa tii cont ca daca n-ai o sursa certificata ea da sub 70% din cat este scris pe ea. Deci, in cel mai bun caz, sursa ta da maxim 190 W.