| BucurDavid a întrebat:

Cand imi pornesc pc-ul, ventilatiarele se misca putin apoi se opresc (niciun sunet)
-sursa este buna (a fost testata si pe alt pc)
procesorul, ramii si placa video sunt bune (testate pe alt pc)

de ce nu ar porni?

placa de baza : Foxconn q45m
sursa 500w

-calculatorul a pornit azi dimineață, acum nu.

-un var a ridicat placa de baza prinzand de cooler (coolerul era înșurubat) si atunci s-a oprit

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil, nu "sigur" s-a produs un scurtcirtcuit. Dezasambleaza-l si reasambleaza-l, si porneste pas cu pas configuratia, placa de baza, procesorul, ramii, mai ales ca i-ai testat pe alt pc. Incearca sa n-o pui intr-o carcasa sa vezi daca iti porneste, si conecteaza cablurile bine.

Bula
| Bula a răspuns:

La pornire, protectia de supracurent al sursei intra in functiune. Probabil ai o piesa scurtcircuitata sau o atingere nepermisa.
Du-l la un service, sa scoata si sa monteze din nou procesorul, banuiesc ca acolo s-a produs problema.
Daca ai noroc, va porni din nou.

| Andreeush a răspuns:

Du-te cu pc-ul la un service.