| Skeletronn a întrebat:

Am o placa de baza sapphire 7770 ghz edition http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/ si in jocuri se incalzeste asa de tare incat se opreste ventilatorul. As vrea sa stiu daca este un cooler aftermarket pentru aceasta placa video sau sa-i fac ceva sa nu sa se mai incalzeasca.

Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Imposibil sa se opreasca ventilatorul atunci cand placa este calda, nu are voie! cel mai probabil este o defectiune a coolerului, sau alimentarea necorespunzatoare a placii. Vezi daca i-ai facut OC, scate-l, poate ca de aceea se incalzeste foarte tare. Din pacate, nu se gasesc coolere aftermarket pentru acea placa, daca vrei sa il schimbi poti dar cu unul de aceeasi marime, dar cu viteza de rotatie mai mare.

| Skeletronn explică (pentru Jipa95):

In timp ce ma jucam mi s-a oprit si cand am pus mana pe placa video era fierbinte. Nu i-am facut overclock si nici nu o sa-i fac.

| Skeletronn explică (pentru Jipa95):

Probabil daca ii scot carcasa aia din plastic se aeriseste mai bine?