| SorinELoo7 a întrebat:

Am o placa de retea Realtek RTL8139 Family PCI fast Ethernet NIC (pe langa cea default nVidia care o folosesc zilnic). Pe cea Realtek conexiunea se face rapid dar se incarca greu site-urile la fel si download-ul. Mai trebuie sa instalez driver-ul pentru a functiona corect? Nu se va incurca una cu cealalta? Astept raspuns!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca sunt doua active se vor incurca una pe alta. Daca BIOS-ul este smart o va dezactiva pe una. E mai bine sa o dezactivezi tu.Este la fel de bine sa instalezi driverul altfel s-ar putea sa nu mearga si daca merge sa nu fie la capacitate maxima.

| SorinELoo7 explică (pentru Salontanul):

Si in BIOS unde trebuie sa intru pentru a dezactiva una din placile de retea (am PC-ul de 6 ani - deci nu este BIOS-ul Smart)?

| SorinELoo7 explică (pentru Salontanul):

Am instalat driverul dar tot functioneaza greu... primesc putine pachete.

| Salontanul a răspuns (pentru SorinELoo7):

Depinde de BIOS. Ceva cu LAN. Uta-te in videoul asta: http://www.videotutorial.ro/? p=700
Mai poti sa-i dai disable si din Windows/Control Panel/ System/Device Manager/Network Adaper dai click dreapta si-i dai "Disable".

| pozeanimate a răspuns:

Nu,nu se va incurca intre ele, instaleaza driverele
placa de retea o alegi primara din internet TCP/IP, proprietati

| SorinELoo7 explică (pentru pozeanimate):

Si apoi ce fac? Setez conexiunea manuala sau ce anume?