| Ionsfecla93 a întrebat:

Am o placa video și dacă bag în ea cablu vga și după în pc nu da semnal dar ea pornește, se pornește ventilatorul dar ea nu da semnal. Oare cu adaptor dvi to vga merge?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca intra cablul in ea si in monitor, atunci nu ai nevoie de adaptor. Trebuie sa intri in setarile monitorului si sa selectezi de acolo sursa de intrare. Ca daca este selectata de la monitor sursa hdmi, atunci nu iti va vedea cablul vga introdus in monitor.

| Ionsfecla93 explică (pentru anonimg):

Pai nu am cum sa selectez ca monitorul se pornește spune ca nu are semnal și se opreste

| anonimg a răspuns:

Deci dacă mufele cablului vga intră una în placa video și cealaltă în monitor, atunci nu ai nevoie de adaptor.
Se poate intra în setările monitorului chiar dacă în acesta nu este introdus niciun cablu video. Este suficient să fie conectat la curent.

În cazul tău problema poate să fie din două motive; ba chiar trei:
-placa video este defecta
-cablul vga este defect
-monitorul este defect.
Soluția este să te duci cu toate 3 la un service pentru verificări.

| Ionsfecla93 explică (pentru anonimg):

Cum intru în setările monitorului

| anonimg a răspuns (pentru Ionsfecla93):

Ce monitor ai? Adica ce marca si ce model? El trebuie sa aiba niste butoane sau poate chiar telecomanda daca este tv/monitor.

| anonimg a răspuns (pentru Ionsfecla93):

Nu pot să te ajut prin Instagram sau Facebook. Monitorul trebuie să aibă măcar pe spatele lui o etichetă pe care scrie marca și modelul. Exemplu: https://www.ebay.com/......3022933485