| teclado a întrebat:

AM O PROBLEA CU LUMINOZITATEA LA UBUNTU.
După câteva secunde să zicem 10 de neutilizat luminozitatea ecranului scade la jumătate, dar imediat ce ating mouse-ul sau tastatura isi revine la luminozitatea normala maximă.
Va rog sa ma ajutati, nu găsesc nici la power nici pe la setarile display-ului
nicărieri setarea aceea după cât timp de inactivitate să ii permit să scadă luminozitatea ecranului. Tin să precizez că nu am baterie la laptop așa că merg doar pe încărcător ca să vă excludem juătate din răspunsurile inutile.
Mulțumesc mult!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca la setarile "Screen saver".
Pune durata la 5 sau 10 minute.
La functiile de "Screen saver" lasa ceea de baza: afisarea datei si orei. Nu pune alt Screen saver.

| NLS a răspuns:

Nu folosesc Ubuntu, dar cauta pe la Power functia dimming.

https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/power-whydim.html.en

PS:
La fel e si pe majoritatea laptopurilor cu Windows, si nu e tocmai un Screen Saver, are legatura doar cu economisirea de energie.

| teclado explică (pentru NLS):

Asta ar fi ideea doar ca nu gasesc nimic in acest sens concret care sa conduca la rezolvarea cu succes a problemei

Răspuns utilizator avertizat