| marius577 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul.De 2 zile scoate un zgomot infernal, un bazait asurzitor.Joi a facut prima data asa, am scos toate cablurile din unitatea centrala, si apoi nu a mai facut.Vineri l-am aprins din nou si iarasi a facut asa, am scos toate cablurile din ea si tot asa, apoi am suflat acolo in roata lui care se tot invarte, cred ca acolo e problema.Stie careva de ce se intampla lucrul asta? Daca puteti sa ma ajutati, sa imi dati ceva solutii cum sa rezolv problema fara sa il duc la reparat, as fi recunoscator.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| คηĐЯээд a răspuns:

Buna.
Si eu am avut aceeasi problema.sad
Zgomotul acele deranjant vine de la ventilator pentru ca este plin cu praf.
Tu nu ii poti face nimic, decat sa te duci cu calculatorul la cineva care stie sa ti-l desfaca si sa il stearga.
Sigur nu iti va lua mult.
Eu aceasta o vad ca pe singura solutie.winking
Pa-Pa.

6 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Nu exista termenul de reparatie la problema ta pentru ca este doar praf pe coolerul de la procesor (roata aia care se invarte tot timpul tongue)
Daca se fumeaza in incaperea in care se afla si pc-ul atunci este si fum de tigara pe cooler.mai exact porcariile din tigari.
aceste porcarii se amesteca cu praful ce se aduna in tot pc-ul (nu ai ce sa ii faci pentru ca intotdeauna se va pune praf in pc chit ca e inchis sau deschis.pur si simplu se intampla) dupa care cele 2 amestecate devine un fel de mal care se curata ceva mai greu decat praful simplu.
iei fain frumos o pensula de vopsit mica si curata (nefolosita) sau cumperi una si o pastrezi numai pc curatarea pc-ului si cu pc-ul oprit te iei fain frumos si desfaci capacul carcasei si cureti coolerul de la procesor.
SFAT: nu folosi,apa, spirt sau alte mizerii daca este numai praf.
daca vezi ca nu se duce poti folosi spray (ce nu lasa urme albe), spirt sau ceva bautura alcoolica DAR ASTA NUMAI PT PARTEA DE SUS A COOLERULUI.
Daca vezi ca se invarte ceva mai greu NU incerca sa cureti partea de jos (cea pe care nu o vezi tu) pentru acolo nu este plastic ci sunt alte chestii care fac coolerul sa se invarta.

| marius577 explică:

E de la acel ventilator, cateodata scoate un zgomot foarte naspa, iar acum iarasi am mai suflat in el si acum nu mai se aude nimic.Am sa il duc la cineva sa il desfaca si sa il stearga de praf

| marius577 explică:

E de la acel ventilator, cateodata scoate un zgomot foarte naspa, iar acum iarasi am mai suflat in el si acum nu mai se aude nimic.Am sa il duc la cineva sa il desfaca si sa il stearga de praf

| marius577 explică:

Nu se fumeaza in camera, e doar prea mult praf happy

| darkmihai a răspuns:

Am avut si eu mai multe solutii: dai un pumn(asa am facut eu)
2.desfal si curatal
3.mai sterge virusii

| hek a răspuns:

Dar de unde a facut zgomotul de la sursa fii mai clar sau de la microprocesor daca e de la una din astea 2 inseamna ca s-a ars motorasul de aerisirelaughing