| DemonicBlood a întrebat:

Am o problema cu calculatorul, se incalzeste foarte repede si merge din ce in ce mai greu. Am procesor AMD Athlon 2 X3 445 3.10 GHz cu W7 pe el. De curand a fost dus si la reparat pentru ca mi s-a ars sursa, si vad ca acum incep alte probleme. De praf este curatat, nu sta in zone calde, nu este tinut pe jos, foarte bine intretinut, nu are virusi, si nu este folosit mai mult de 5-6 ore pe zi. Iar probleme incep la jocuri de tip CSS sau NFS sau vizionari pe YouTube. De la ce este problema?

7 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Sunt 2 posibilitati:
1. Ai incercat sa faci overclocking (nu e de joaca daca nu esti priceput)
2. Nu ai un sistem de ventilatie cum se cuvine, incearca sa cumperi un cooler.

| MikeAlexis a răspuns:

Sursa de cati Wati este? poate duce toate componentele calculatorului?
Asigurate ca, coolerele sunt puse in asa fel incat sa iti scoata aerul rece, nu sa il bage in carcasa! Mai am doar 2 sfaturi de care nu stiu cat de mult le vei aplica (schimbarea pastei termoconductoare de pe procesor si placa video, si Wire management.) Succes

| AugustinFiltru a răspuns:

Problema poate fi de la cooler
ar putea sa se fi ars cel mai bine ar fi sa iti iei un nou cooler

| costis a răspuns:

Daca problemele incep la jocuri spatiale, vezi daca nu incalzeste placa video. ( In afara de sursa, care nu e bine sa o atingi, restul componentelor sunt cu tensiuni mici). Daca ii dai jos un panou lateral, cred ca poti sesiza unde incalzeste. La procesorul asta, cred ca are si memorie peste 500M, deci nu ar trebui sa fie probleme de la memorie. Oricum este ciudat ca incalzeste acum, dupa ce a umblat mesteru ( doar are aceleasi componente, nu?). E bine sa il duci si acolo unde l-ai cumparat si sa le spui daca a umblat alt mester, sa nu fi schimbat si altceva, sau poate e o inclazire acceptabila.

| CrazySunshine a răspuns:

Sigur nu avea atunci cand l-ai cumparat alt windows si daca da se poate ca daca ti-ai instalat windows 7 sa nu fie compaibil cu calcu de aaceea poate merge rau dac nu nu stiu

| яαzναη a răspuns:

O sa-ti explic cat stiu eu mai bine!

Exista un ventilator, acela faca calculatorul sa nu se incalzeasca si sa ramana rece, in interiorul ventilatorului exista o pasta termoconductoare, inseamna ca acea pasta s-a uscat si trebuie inlocuita, dee acea ventilatorul se invarte rau si se incalzeste calculatorul, sper ca ti-am fost de ajutor

P.S:Eu asa am patit si dupa ce am inlocuit pasta a mers totul bine!
P.S2tongueasta trebuie inlocuita la cel putin 2 ani!

| Deliciosu_George_1993 a răspuns:

Ai rezolvat problema?