| DemonicBlood a întrebat:

Se blocheaza PC-ul. Vreau sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.

Detalii PC: Procesor AMD Athlon(tm) X3 445 3.10GHz
Memorie - 2.00 GB
Windows 7
Problema - Se blocheaza PC-ul in anumite momente si trebuie sa astept minute bune pana sa isi revina, cateodata chiar trebuie sa ii dau restart si sa astept si acolo alte 10 minute ca sa porneasca. PC-ul este nou, foarte bine intretinut. Nu are virusi, nu are praf, nu este tinut la caldura, putine programe instalate. Iar cand se blocheaza scoate un zgomot ciudat, adica daca ascult o melodie si se blocheaza melodia continua dar in slow-slow motion si cand isi revine bazaie si trebuie restartat deoarece sunetul este enervant. Iar astazi s-a blocat iarasi si a trebuit sa astept 38 de minute ca sa PORNEASCA! Sursa a fost schimbata de curand, ce probleme ar putea avea?

3 răspunsuri:
| ov1d1u a răspuns:

Ai putea să verifici memoriile cu memtest86+. Apoi poate fi o problemă cu HDD-ul sau cu o altă componentă. Încearcă eventual să îl porneşti doar cu strictul necesar: deconectezi CD-ROM/DVD-ROM-ul, dispozitivele ataşate calculatorului (să rămână doar mouse+tastatură+boxe) şi - dacă ai două plăcuţe de RAM - să îl porneşti doar cu una. Mai poţi încerca şi să porneşti calculatorul cu un LiveCD de Linux (Slax, Ubuntu, etc.), să îl foloseşti de acolo şi să vezi dacă se mai blochează.

| DemonicBlood explică:

Folosesc UniBlue Registry Booter si UniBlue SpeedUp, cel putin 1 ora mi-o petrec zilnic curatand pc-ul, de aceea nu stiu ce probleme poate avea.

| Intel a răspuns:

In primul rand pc-ul se mai blocheaza si in mod normal! Verifica daca nu ai procese deschise, daca windowsu porneste singur nu cu o gramada de programe pe cap, si foloseste programe de curatare a fisierelor inutile, junkuri, programe inutile, DEFRAGMENTARE HARD, ETC! RECOMAND: YOUR UNISTALLER, TUNE-UP UTILLITES, REGCLEAN PRO!