| 50cent50 a întrebat:

Am o problema cu DVD-WRITER, citeste doar DVD inainte imi citea si CD. Veau sa-mi reinstalez windows si nu pot deoarece e pe CD si nu-lvede.Ce pot face?

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poate fi o problema fizica a unitatii optice. pune windows pe un stick, sau foloseste un dvd extern.
daca lentila optica e decalibrata e mai bine sa cumperi alta unitate optica.
in unele pc, ce au itunes instalat de asemenea poate sa dea aceasta eroare. in cazul in care ai itunes, dezinstaleaza programul, curata registrul cu ccleaner, restart, si vezi daca iti functioneaza cu cd.

| halogen001 a răspuns:

Ori cumperi un DVD si copiezi CD-ul cu windows pe DVD,

ori incerci o instalare de pe stick de memorie sau card in cititor de card pe USB - setat in bios sa fie primul la butare, card sau stick facut de exemplu cu yumi multiboot.

Se descarca YUMI-2.0.1.8.exe, se introduce stick-ul de memorie sau cardul cu cititor de memorie (de 4GB sau mai mult daca e windows 7 sau 8 ca sa incapa windows-ul), se ruleaza YUMI-2.0.1.8.exe la Step 1 se alege stick-ul sau cardul, la Step 2 se alege din lista windows Vista/7/8 installer pentru windows 7 sau 8, Windows XP Installer pentru XP, apoi cu Browse se alege fisierul iso al windows-ului apoi se apasa Create.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Baga windowsul pe DVD. Era asa de greu?

| 50cent50 explică:

Mentionez ca am bagat si alte CD-uri si tot nu le citeste, doar DVD-urile