| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu incarcatorul unui laptop Dell inspiron 1100. Am probat cu un incarcator universal si mufa pentru el si nu se aprinde, nu porneste. Cel de la magazin mi-a spus ca acel incarcator avea doar o iesire si masa. Trebuie un incarcator cu 2 iesiri si masa? Sau este alta cauza pentru care nu porneste?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da, e posibil, multe surse de alimentare au 3 fire, unul din ele fiind pentru controlul incarcarii. Deci daca ai din ala...nu-ti va merge cu unul universal!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Tesiunea și intensitatea curentului, asta e baza.Dar cel mai bine e să cumpari unul original asta ca să nu riști să distrugi circuitul de încărcare din placa de bază, circuit ce se reapră prin înlocuirea plăcii de bază. Deci mai bine nu.Succes

| darrio2007 a răspuns:

Cel mai sigur este sa iti cumperi unul original.Multi spun ca sunt bune cele universale.Dar eu nu am incredere in ele.

| laptopnews a răspuns:

Verifica la un service autorizat Dell! http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| adrian1981 a răspuns:

Pai daca ai universal trebuie sa ai potrivesti volti ancearca de la 14 pana la 18 dar cand schimbi voltaju scoate mufa antodeauna si dupa ce schimbi o introduci anapoi