| Bondocalex a întrebat:

mi s-a ars incarcatorul de la laptop si vreau sa pun mufa la un alt incarcator problema este ca mufa are trei fire(incarcator de laptop Dell) iar incarcatorul are 2 fire (incarcator de laptop HP) am mai incercat sa la pun dar nu reusesc sa le potrivesc ca sa incarce va rog spuneti-mi daca pot sa fac ceva in situatia asta sa reusesc sa pun mufa la incarcatorul de HP

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Iti sugerez sa nu faci improvizatii. Fiecare incarcator distribuie o anumita putere (nr de W) si din cate stiu, mai ales intre producatori nu sunt 100% compatibile.
In functie de modelul care-l ai, iti sugerez sa iti alegi un incarcator de aici:
http://www.pcgarage.ro/adaptoare-incarcatoare/

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Trei fire sunt pe intrare ( legătura cu priza ). Unul are legătură cu traseul de împământare, celălalt nu.Acest lucru nu afectează tensiunea de ieşire.
Pe ieşire au doar două fire. Nu ai precizat modelul exact pentru a verifica tipul mufei de legătură cu laptopul.

| Arthur a răspuns:

Foloseşte cablurile originale pentru reţeaua de 220 V ( priză ).
Puterea este identică : aproximativ 65 W. Ai grijă la polaritatea pe mufa de ieşire, cea de 19 V. Se poate să fie mai bun ca putere cel de HP.

| Ex89 a răspuns:

Mai bine iti cumperi un incarcator nou pentru ca nu este scump, sau daca nu dule la un electricean, daca incurci mufele o sa faci scurt pe placa de baza si iti va trebui alt laptop.

| MartaGabriel a răspuns:

Cumpara componente pc si periferice foarte ieftine de la PcGarage.ro si foloseste voucherul asta 7VL2WRI4 pentru a avea o mica reducere.