| MadRaven a întrebat:

Am o problemă cu internetul: când accesez unele siteuri cum ar fi Facebook, Youtube sau quora, aceste pagini nu se încarcă. Orice alte pagini accesez, se încarcă imediat.
Dar când intru pe aceste siteuri folosind o altă conexiune, se încarcă. Deci sigur e din cauza internetului sau poate a routerului.
Are cineva vreo idee ce aș putea face?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cauzele ar fi multiple. De la restrictii pana la probleme hardware. Asa ca in loc sa dau o lista cu ce ai putea face, problema rezolvandu-se poate mai usor, poti incerca cu cel mai de baza si mai sigur mod cand apar probleme legate de router : resetarea :O (sa nu te auda).

Are un buton in spate. Ti apasat pe el cam 10 sec pana licare toate becurile si apoi se reseteaza. Apoi trebuie reconfigurat. Te conectezi la el si intrii dintr-un router pe 192.168.0.1 sau 192.168.0.0
Daca cere parola e in general admin si admin.
Si de acolo resetezi numele si parola pentru el.
Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si adresa MAC? N-o sa mai aiba net... pana nu suna la ISP sa-i dea MAC-ul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu niciodata nu am schimbat MAC-ul sau altceva in afara de tipul de conexiune si datele de securitate.

| MadRaven explică (pentru DoarBogdan):

Mă simt ca hackerman acum că am reușit să-l reconfigurez laughing
Mulțumesc frumos!

| DoarBogdan a răspuns (pentru MadRaven):

laughing asa incep toti.
Si eu mersi de funda.