| Eclectica a întrebat:

Am o problema cu laptopul. Cand apas pe iconite sau orice altceva e ca si cum nu as da click, nu se intampla nimic. Am schimbat bateria la mouse, am incercat cu altul cu fir, am incercat cu sagetica manual, degeaba. Nu se deschide nimic. Am restarat, degeaba. Ce o fi? Pe ecran se misca ok sagetica dar la click, nimic. Ce pot face? Multumesc.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in setarile mouse-lui si verifica setarile si functionarea!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Bula):

Și cum intră în setări dacă nu poate face click?

| Bula a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Cu tastatura.

| Wr3nch a răspuns:

Lege da zice ca daca face la fel pe alt pc ori laptop e defect si cazul sa cumperi altul.

| lpavel a răspuns:

Virusat! Reinstaleaza windows!

| NLS a răspuns:

"am incercat cu altul cu fir," checked

"am incercat cu sagetica manual"

asta pentru mine suna a TouchPad.
Deci nici Touchpad-ul nu functioneaza?

Poate fi ce a indicat BrizBriz, dar cred ca ti-ai fi dat seama pana acum daca ar fi fost un wallpaper, dand click pe pictograma de Start si intrand in File Explorer.

INSA in caz ca ti-a ascuns si dezactivat cumva Taskbar-ul in intregime:
Incearca sa apesi click dreapta pe ecran si sa faci un Folder nou.

Daca se creeaza, incearca sa dai click pe el, sa il deschizi.
Daca merge, se cam adevereste banuiala, cineva s-a jucat cu rabdarea ta.

In caz contrar, daca tot nu functioneaza, incearca sa reinstalezi Windwsul,
dar nu din Reset This PC,
ci prin metoda clasica
(stick creat direct din utilitarul MediaCreationTool,
sau MULT MAI SIGUR, prin RUFUS).

| Brizbriz a răspuns:

Ai in casa pe cineva care te "iubeste"?!?
suna a farsa absolut clasica:

faci un screenshot (print screen), il salvezi (paste in paint si apoi save as), muti toate icoanele de pe ecran sau (daca esti sadic) le stergi, apoi pui ca background, screenshot-ul salvat mai devreme
apoi "victima" vede icoanele dar nu merge apasat nimic

iar ca sa verifici mouse-ul, e SIMPLU: apasa cu sageata pe start, daca merge, mousu' nu are nici pe dracu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Malware/virus, bug-uri la sistemul de operare, etc.
Aplicatile se deschid cu tastatura(apesi tab pana ajunge selectia la iconite, selectezi aplicatia dorita cu sagetile si apesi enter)? Nu poti misca iconitele cu mouse-ul?
Deschide o pagina de internet(folosind tastatura) si incearca sa vezi daca poti da clic pe pagina.
Prin click te referi si la dublu click?
Daca este un bug poti incerca sa ii faci un system restore.
Ai instalat un program sau descarcat ceva inainte sa apara problema?

| alexandru3107 a răspuns:

Poate este o defectiune. Trebuie sa te duci la GSM

| xMAG a răspuns:

Driver booster 9
Instaleaza scaneaza și repara e gratis