| marian5946 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul,cand il pornesc se aude normal,dar nu se mai aprinde monitorul, nici cele doua leduri.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi memoria ram daca e ok

| untu a răspuns:

Probleme cu placa video sau HDD-ul! Du-l la un service autorizat pentru a putea fi schimbat cu unul nou!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Cata experienta ai tu in reparati it de imi eronat? cum sa fie hardul problema ca nu i se da semnal pe monitor? placa video poate fi o ipoteza sau memoria ram care face la aprindere sa se auda un semnal audio, se aprinde dar nu afiseaza nimic se resteaza biosul, se pun ram iar la loc apoi se vede cablu vga, monitorul etc eu am 4 ani experienta in reparati pc

| untu a răspuns (pentru RAY):

Dar se arata BIOS-ul? (ecran albastru) NU! Posibil sa fie virusat sau lipsa sistem de operare Windows (sters)!

| untu a răspuns (pentru RAY):

Marian,zici ca se aude semnale audio de la unitate? Ce fel de semnale?,, BEEPURI LUNGI sau SCURTE''? Ia vezi si asculta cate semnale se transmit? Acele semnale audio (beepuri sau Bipuri pot sa insemne ce defectiune are PC-ul!)

| RAY a răspuns (pentru untu):

Eu isi vorbesc din experienta acum am scos ram, resetare bios si a mers

| RAY a răspuns (pentru untu):

Daca e virusat afiseaza semnal video, daca nu are sistem de operare isi scrie nu gasesc nici un os instalat, in ambele cazuri se vede imaginea pe ecran, desigur se poate ca si placa video sa fie dusa, dar e ieftina nu e scumpa

| untu a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine, daca pricepi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de baza. Daca ai noroc e sursa, dar e mult mai probabil sa fie placa de baza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A,, cazut '' un condensator, care este responsabil pentru aceasta.
Acest condensator, se gaseste undeva in spatele monitorului, in interior.

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Placa video violata
Placutele de ram miscate sau nu fac contact bine
Sursa
Cablul de la PC la monitor(am patit eu)

| ekkk a răspuns:

Nu are absolut nici o treaba monitorul cu pc-ul
daca zici ca nu se mia aprind ledurile de la monitor e stricat sau e clablul de alimentare defect

| marian5946 explică (pentru ekkk):

M-am exprimat gresit, voiam sa spun ca becurile de la unitate nu se aprind

| RAY a răspuns (pentru marian5946):

Ce se intampla mai exact cand aprinzi unitatea?

| marian5946 explică (pentru RAY):

Unitatea porneste normal(functioneaza coolerele, se aprinde becul de la hard disk), se aprinde ledul de la monitor, dar nu si monitorul in sine si inca o problema nu se aprind ledurile de la unitate(adica cel verde si cel galben/rosu).

| RAY a răspuns (pentru marian5946):

Tu fa ce am scris eu apoi mai vedem

| marian5946 explică (pentru RAY):

Am observat acum ca nici porturile usb si butoanele de pornire/oprire si reset nu functioneaza.

| RAY a răspuns (pentru marian5946):

Ce naiba iai facut la pc ala

| marian5946 explică (pentru RAY):

Nimic,pur si simplu am vrut sa-l pornesc

| RAY a răspuns (pentru marian5946):

Eu nu cred in asa ceva, ceva s-a intamplat cu el fizic

| marian5946 explică (pentru RAY):

Eu cred ca este de vina o componenta hardware(posibil sursa) deoarece imi amintesc ca de cateva ori venea un miros de incins din unitate.

| RAY a răspuns (pentru marian5946):

Placa de baza

| eduardocarabinierul a răspuns:

Daca nu se aprind nici macar ledurile de la monitor inseamna ca e stricat

| Chiriac_Alexandru_2002 a răspuns:

Sarputea sa nu mai primeasca curent monitorul

| Dariusprds a răspuns:

Am avut si eu problema asta dar este usor sa o rezolvi:
1.verifici firele care trebuiesc bagate in monitor.
2. daca nu merge du-te la reparat cu el

| MeGta2013 a răspuns:

Fa curat in calculator mai bine