| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu pc ul.Cand vreau sa l deschid nu mi se mai aprinde monitorul. Apare o luminita galbena care de fapt trebuia sa ramana albastra.Doar daca il misc putin si dau in spate se mai aprinde.De curand am luat o placa video pentru ca mi s a spus ca asta ar fi problema. M am gandit sa i schimb si HDD. Ce as putea schimba la el ca sa mearga mai bine?(ma refer si la setarile lui)sau poate pot instala noi drivere.etc.

6 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Prima data si tie cat si lui LgMihail va recomand sa testati monitorul la un prieten daca la el sa zicem ca merge o zi atunci nu e monitorul si trebuie sa va indreptati atentia spre altceva.
Urmatoarea etapa care presupun ca ati facut-o este ca mufele daca sunt 2 ce conecteaza unitatea de monitor sa fie bine infipte (sa nu stea agatate - sa stea sa pice ...etc).
Daca in procesul de pornire apar si piuituri atunci e posibil sa fie mai multe lucruri la mijloc dintre care: placa video, memorie ram.
Daca nu apar piuituri ar mai putea fi si de la sursa de la alimentare care e posibil sa nu mai scoata tensiunea care trebuie sau chiar de la placa de baza ori slotul placii video daca ea e separata.
Daca mai aveti si alte nelamuriri sau ati dori sa vedeti si alte tutoriale interesante despre calculatoare site-ul: http://www.tutorialepc.ro va sta la dispozitie.
Ps: ca sfat la partea hardware - de cele mai multe ori este mult mai usor sa lasi un profesionist sa se uite la calc decat sa cauti o juma de luna rezolvarea fara sculele si uneltele necesare.

| Lɑяisɑ a răspuns:

Buna, @MichelleAysha!
Parerea mea este ca l-ai zapacit zi de zi...Colega mea a patit la fel.L-a lasat putin sa-si revina si cand l-a deschis i s-a aprins monitorul.Mai lasa-l si pe el sa respire! Scoatei praful din el!

| LgMihail a răspuns:

Sincer am si eu aceeasi problema...nu stiu inca daca e sau nu de la sursa fie de la cablul care leaga unitatea de monitor...
Am tot aplicat metoda "palme-n carcasa", "restart si iar restart", "decuplaj si cuplaj" si mereu isi revenea big grin. Nu stiu exact ce avea...dar daca cineva poate da un raspuns de specialitate sunt printre cei interesati sa aflu.

| Kasya a răspuns:

Da in fiecare week end il sterg.sunt obsedata de curatenie.El oricum a mai avut probleme in trecut.

| mad4u a răspuns:

Deci. eu iţi zic ce s-a întâmplat când am păţit eu aşa ceva... din păcate la mine a fost grav. Deschideam PC-ul, dar nu apărea nimic pe monitor. Din păcate asta a insemnat placa de bază arsă. Sper sa nu fie la fel si in cazul tău.

| danutz_2825 a răspuns:

Mda.nusj ce sa zic...am doua pc-uri.mi s-a intamplat tot la fel si nusj ce sa ma fac...cred ca trebuie sa imi iau o placa de baza nouastraight face