| gabyrazvan11 a întrebat:

Am o problema cu un Acer Aspire 5536g, ecranul se blocheaza si se face negru si apoi apare un mesaj "Display driver ati radeon family has stopped working and recovered" apoi isi revine cateva secunde si tot asa... Vreo idee?

Răspuns Câştigător
| pcmhz a răspuns:

1. Posibile probleme cu temperatura internă, curăţă laptop-ul cu aspiratorul şi duza îngustă trecută peste toate fantele/grilele de aerisire.

2. Reinstalează driverul AMD Catalyst.

| gabyrazvan11 explică (pentru pcmhz):

1. l-am curatat de curand
2. nu are treaba cu driverul amd catalyst pe care il instalez eu...e cel de la windows.

6 răspunsuri:
| pcmhz a răspuns:

Temperaturile sunt ok (CPU, GPU...)?

Pentru domnul cu "pământul", poate e indicat să ştie că driverul plăcii video poate "să genereze erori" din multiple cauze, de regulă acestea fiind cauzate de temperaturi mari la GPU/memoria video.

| gabyrazvan11 explică (pentru pcmhz):

Da totul e ok...cand dau disable la driver din Device manager dispare problema...am incercat si reinstall si windows update dar nu merge

| Firs_Ionut_1993 a răspuns:

laughing esti pamant pcmhz, ii spune clar ca driverul placii video s-a oprit din functionare! Gaby reinstaleaza driverul la placa video sau fai update.

| gabyrazvan11 explică (pentru Firs_Ionut_1993):

Am reinstalat windows...am facut windows update, am incercat si alte drivere de pe internet si programe gen : Driver Genius...

| gabyrazvan11 explică (pentru Firs_Ionut_1993):

Era de la incalzire...